dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Moje konto
  • Panel kursowy
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
21 czerwca 2021 przez dietetykgolonka

Moje dziecko nie chce jeść!

Moje dziecko nie chce jeść!
21 czerwca 2021 przez dietetykgolonka

moje dziecko nie chce jeść!

czyli 4 praktyczne wskazówki jak to rozwiązać!

Jak często jesteś w tej sytuacji? Gotujesz obiad, stawiasz na stół i słyszysz „ble! Nie będę tego jeść!”? Nie ma dnia, abym nie dostała od Was wiadomości z serii „Ala! Dlaczego moje dziecko nie chce jeść tego, co ugotowałam?”. I wcale się nie dziwię, bo jest to OKRUTNIE frustrujące, kiedy stoimy w tej kuchni po godzinach, a nasze maluchy i tak finalnie ocenią nasze dane jednym, dosadnym „fuj”.

U nas bardzo często po tym FUJ, nagle cały talerz jest pusty. Co jest tylko potwierdzeniem tego, ŻE DZIECIĘCE JEDZENIE JEST WIELKĄ ZGADKĄ.

Dlatego chcę dzisiaj rozwinąć temat dlaczego dziecko nie chce jeść tego, co ugotowałaś?

Dziecko nie chce jeść

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść obiadu?

Jest kilkanaście czynników, które mogą wpływać na apetyt naszych dzieci. I wiem, że pewnie nie satysfakcjonuje Cię ta odpowiedź. Regulacja głodu i sytości jest bardzo złożonym mechanizmem, który może być regulowany na wiele sposobów. Istnieją czynniki, które nie są zależne od nas, a mogą utrudniać jedzenie naszym dzieciom. Są to na przykład zaburzenia integracji sensorycznej, problemy neurologopedyczne, lub niedobory pokarmowe.

Jednak wiele czynników wpływających na jedzenie naszych dzieci, możemy sami modelować. I dzisiaj je rozwiniemy! 

Co warto podkreślić – to nie jest tak, że dziecko nie chce jeść na złość. Zazwyczaj, jeżeli obserwujemy jakieś zmiany w apetycie dziecka, ma to swoje podłoże i wytłumaczenie. 

Moje dziecko nie chce jeść!

PO PIERWSZE PRZEKĄSKI!

Pamiętaj! Przekąski też mogą sycić. Tym bardziej, kiedy podajemy ich za dużo. Wiem, że ten temat jest również szalenie istotny. No bo co nazywamy przekąską, a co już posiłkiem? Moja strategia przekąskowa to: dążyć do tego, aby było ich jak najmniej. Serio. U moich dziewczyn widzę ogromną zależność między ilością podjadanych przekąsek, a apetytem na główne posiłki.

Zwróćcie również uwagę na to, ile przekąsek podajecie dzieciom przez cały dzień. Może się z nich zebrać naprawdę niezła ilość energii! Bo popatrzcie:

  • Banan przed spacerem – 116 kcal
  • 5 chrupek w wózku – 18 kcal 
  • Tubka na placu zabaw – 60 kcal
  • Buła na zakupach – 80 kcal

Łączenie: 274 kcal. Czy wiesz, że to stanowi prawie 30 % całego zapotrzebowania energetycznego dwulatka? Także nie ma co się dziwić, że dziecko nie chce jeść makaronu ze szpinakiem, kiedy chwilę wcześniej do jego brzucha trafiła taka ilość jedzenia! Przekąski mogą skutecznie namieszać w naturalnej regulacji głodu i sytości.

Moje dziecko nie chce jeść!

PO DRUGIE PORCJE!

Nie wiem czy wiesz, ale duże porcje mogą skutecznie przytłoczyć dziecko. A to odbije się na ilości zjedzonego obiadu. Nałóż na talerz trochę mniej albo zapytaj się dzieci, jaką dokładnie chcą porcję.

  • Zamiast 4 ziemniaków – nałóż 2 sztuki
  • Zamiast 2 kanapek – daj jedną
  • Zamiast całego ogórka – podaj 1 słupek

Dzięki mniejszym porcjom, możesz zaserwować na talerzu większą ilość produktów, z których dzieci będą mogły wybierać to, na co mają ochotę. Co więcej, mniejsze porcje na talerzu to często mniej marnowanej żywności! A jest to ważny aspekt, który warto uwzględnić. Bo przecież oprócz żywności, wyrzucamy do kosza również nasze pieniądze (a o tym jak zaoszczędzić nawet 300zł na gotowaniu możesz przeczytać w TYM wpisie). Nie musisz się również kierować tabelami i wytycznymi, co do ilości poszczególnych produktów na talerzu Twoich dzieci. Pamiętaj, że dzieci mają różne zapotrzebowania energetyczne, różny poziom aktywności fizycznej i różne indywidualne potrzeby organizmu.

Pomyśl również o tej satysfakcji, kiedy zobaczysz puste talerze, a Twoje dzieci poproszą Cię o dokładkę! Dzieci lubi widzieć efekty, dlatego tym bardziej dzięki temu możemy wzmocnić poczucie ich wartości.  A jestem przekonana, że respektując wybory i apetyt dziecka, przyjdzie taki moment, kiedy Twoje dziecko poprosi o dokładkę, naprawdę!

Dziecko nie chce jeść

Moje dziecko nie chce jeść!

PO TRZECIE ZASTANÓW SIĘ CZY DAJESZ WYBÓR

Oprócz oddania odpowiedzialności za ilość danej potrawy na talerzu, warto dać również dzieciom wybór, co do obecności poszczególnych elementów dania. Super sprawdzają się posiłki na zasadzie szwedzkiego stołu, gdzie wszystkie półprodukty leżą na stole i każdy sam odpowiada za to, co nałożyć na swój talerz. Przykłady takich posiłków, które będą wspierać budowanie zdrowych nawyków żywieniowych i opierać na złotej zasadzie żywienia to:

  • meksykańska uczta 
  • naleśniki 
  • pizza
  • sałatki 
  • grill elektryczny
Poprzedni
Następny

Dając dzieciom taki wybór, nie tylko wspieramy budowanie dobrej relacji z jedzeniem, ale również wzmacniamy ich poczucie własnej wartości. Dlaczego? Bo tym sposobem pokazujemy dzieciom, że im ufamy i wierzymy, że są kompetentne do jedzenia. Dając wybór i szanując apetyt maluchów przesyłamy im komunikat „to jak jesz jest dla mnie ok”.

Dodatkowo, taka forma podania posiłku świetne sprawdzi się w wtedy, kiedy serwujemy dzieciom jakąś nowość. Skomponuj półprodukty na stole tak, aby obok nowości, której dzieci mogą się najzwyczajniej w świecie przestraszyć, stały elementy dania które znają i tolerują. Jeżeli rzadko jecie ryby, a chcesz to zmienić, to obok np. pieczonego dorsza postaw puree ziemniaczane i buraczki. Pamiętaj o tym, bo taki sposób oszczędza w kuchni wielu nerwów pod tytułem „dlaczego moje dziecko nie je obiadu?!”.

obiady w 20 minut

Moje dziecko nie chce jeść!

PO CZWARTE ZASTANÓW SIĘ, CZY STOSUJESZ PODZIAŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI

Podział odpowiedzialności, czyli złota zasada żywienia wymaga chyba ode mnie osobnego postu. Uważam, że jest to NAJWAŻNIEJSZA reguła, którą powinniśmy się kierować, jeżeli zależy nam na budowaniu zdrowych relacji z jedzeniem u naszych dzieci.

A czym jest złota zasada żywienia i podział odpowiedzialności w karmieniu?

Twórczynią podziału odpowiedzialności w karmieniu jest dietetyczka Ellyn Satter – autorytet w dziedzinie jedzenia i karmienia na całym świecie. Jej wieloletnie badania pokazują, że bycie kompetentnym w jedzeniu, czyli bycie ufnym i pozytywnym w odniesieniu do jedzenia i karmienia, robi więcej dla zdrowia psychicznego niż przestrzeganie żelaznych zasad z tabelki zdrowe/niezdrowe.

Złota zasada żywienia mówi o podziale odpowiedzialności przy rodzinnym stole. Daje nam jasne zasady i granice, które warto respektować, jeżeli chcemy, aby nasze dzieci budowały zdrową relację z jedzeniem.

Złota zasada żywienia

Za co odpowiada rodzic?

Co w takim razie leży po Twojej stronie odpowiedzialności?

Ty odpowiadasz za to:

  • Co podajesz do jedzenia – czyli wybierasz produkty, które uważasz, że są dobre dla Twoich dzieci
  • Kiedy będzie posiłek – czyli od Ciebie zależy o której godzinie podasz śniadanie, zupę, kolację itd.
  • Gdzie posiłek będzie podany – czy w domu, czy na spacerze, czy na tarasie, czy restauracji itd.
  • Jak posiłek będzie podany – czyli odpowiadasz za formę w jakiej serwujesz jedzenie. W przypadku niemowlaków, Ty bierzesz odpowiedzialność za to, czy rozszerzacie dietę metodą BLW, czy decydujecie się na słoiczki. Jeżeli jesteś mamą starszego dziecka, to zgodnie ze złotą zasadą karmienia ty decydujesz czy chcesz zaserwować obiad na zasadzie szwedzkiego stołu, czy każdemu osobno na talerzu.

Także jak widzisz, trochę tych rzeczy masz na głowie :P. To o czym w takim razie decyduje dziecko?

Za co odpowiada dziecko?

Dziecko odpowiada za to:

  • Czy zje w ogóle ten posiłek – i tak, wiem, to może być frustrujące!
  • I jeżeli zje, to ILE – czy to będzie jedna łyżka, czy może cała porcja.

I wiem, że luz i spokój mogą być ciężkie do osiągnięcia, kiedy talerz dzieci przed i po wygląda tak samo. Jednak warto im zaufać, naprawdę! 

To co, zwrócisz uwagę na rozwiązania DLACZEGO DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ?

Możesz stopniowo wprowadzać małe zmiany, albo od razu ziść na całość i wprowadzić je wszystkie w życie. Niemniej jednak, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi w związku z jedzeniem Twoich dzieci, warto zawsze zaczerpnąć porady specjalisty. 

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
🍌Przepis tylko z 5 składników! 🍌 ➡️Sk 🍌Przepis tylko z 5 składników! 🍌

➡️Składniki:
3 banany 
3 jajka
1 szklanka mąki pełnoziarnistej 
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
Masła orzechowe

➡️Jak zrobić?
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Banany rozgnieść widelcem albo zmiksować blenderem. Wszystkie składniki wymieszać w misce. Przelać do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierz dać kilka łyżek masła orzechowe. Rozprowadzić patyczkiem. Wstawić do piekarnika i piec 45 minut. 

➡️A jakie masła orzechowe użyłam do chlebka?
Z @pasieki_sadowskich . I muszę Wam coś powiedzieć… jadłam MNÓSTWO orzechowych smarowideł, serio! Ale te z @pasieki_sadowskich wygrywają wszystko! 🤩 Naszym numerem jeden jest masło malinowe (skład: orzechy, miód, lioflizowane maliny)! Już niedługo wypróbujemy je w domowych lodach bananowych. Chcesz przepis?

✍️I podpowiedz mi – jaki najczęściej modyfikujesz klasyczny chlebek bananowy? Dodajesz do niego coś jeszcze? Rodzynki 😜? Orzechy? ✍️
___
Post powstał w ramach współpracy z @pasieki_sadowskich 
#macierzyństwo #mama #dziecko #rodzicielstwo #gotowanie #gotowanielove #szybkoikreatywnie #gotowaniadladzieci #zdrowedzieci #zdrowejedzenie #wypieki
#ciastka #domowewypieki #desery #zdrowewypieki #banany #chlebekbananowy #masłoorzechowe #szybkiegotowanie #szybkipomysł #szybkaprzekąska #szybkieinspiracje #miód #zdrowesłodkości #zdrowesłodycze #pyszne #przekąska #szybkaprzekąska #neofobia #niejadek
TU PRZEPIS:⬇️ Składniki: 8 jajek Garść ś TU PRZEPIS:⬇️

Składniki: 
8 jajek
Garść świeżego szpinaku 
Pół cukinii
Łosoś wędzony
4 łyżki mascarpone 

Jak zrobić?
Tak jak w rolce 🤩. Piec 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Chcesz więcej ekspresowych przepisów dla całej rodziny?

🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
___
#przepisydladzieci #zapiekanka #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #łosoś #śniadanie #szybkieśniadanie #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #pomysłna #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
W ciągu pierwszych siedmiu lat dzieci intensywnie W ciągu pierwszych siedmiu lat dzieci intensywnie kształtują swoje upodobania smakowe. Zwykle wszystkie doświadczenia zdobyte w tym okresie mają wpływ na ich nawyki żywieniowe w dorosłym życiu.

W tych pierwszych latach życia to my, rodzice budujemy  doświadczenia, które będą fundamentami relacji z jedzeniem w wieku dorosłym. W późniejszych latach repertuar żywieniowy znowu wywraca się do góry nogami, bo spory wpływ na wyroby naszych dzieci mają rówieśnicy. 

Jednak później znowu przychodzi czas, kiedy nasze dziecko będzie dokonywało wyborów żywieniowych głównie na podstawie doświadczeń z dzieciństwa. 

I uwierzmy w to, że nasze dziecko jest kompetentne do jedzenia i to ono wie najlepiej co mu smakuje, a co nie. 

A jak w małymi krokami i w przyjaznej atmosferze poszerzać repertuar żywieniowy naszych maluchów?

Świetnie sprawdzi się do tego „Książeczka do gotowania” od @pomelodycom , która połączona jest z muzyczną aplikacją!

Sprawdź szczegóły w sklepie @Pomelody i z kodem ALICJA15 łap rabat -15% na wszystko!

I łap 5 sposobów jak małymi krokami poszerzać repertuar maluchów! A może jakiś już wykorzystujesz? 
____
REKLAMA

#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
❤️Pytałam ostatnio na stories pytałam o pewn ❤️Pytałam ostatnio na stories pytałam o pewniaki Waszych maluchów. A oto najbardziej zaskakujące odpowiedzi!

Kasza bulgur z ogórkiem 
Łosoś w miso
Makaron ze szpinakiem, ale tylko na świeżo, odgrzany już nie
Pierogi z gładką konsystencją
Rosół babci (absolutnie nie mój)
Zupy z warzywami w kostkę, nie tarka
Śledzik
Krewetki
Grochówka

❤️No złota 10 to wciąż, niezmiennie, od zawsze:
Suchy makaron
Sucha bułka
Banany
Nugettsy
Rosół
Zupa pomidorowa
Naleśniki i placki
Ziemniaki
Parówki
Jajecznica

❤️I jakiś odpowiedzi jeszcze było sporo?
„Pewniak dziś, nie jest pewniakiem jutro.”
„Ostatnio to co było pewniakiem, już jest ble.”
„Aktualnie gardzi wszystkim, nawet niedawnymi pewniakami.”
„Nie ma.”
„Nie ma już pewniaków. Teraz coś jest pyyycha a nagle nie chcę tego.”

❤️Łap teraz w ramach inspiracji 10 wskazówek na łatwe modyfikacje makaronowego pewniaka. 

❤️Byłaś przygotowana na taki rollercoaster w żywieniu swoich dzieci? 
____
#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
❤️Czy wiesz, że stopniowe wprowadzanie innych ❤️Czy wiesz, że stopniowe wprowadzanie innych konsystencji i dodatków do pewniaków może pomóc dziecku zaakceptować nowe produkty i poszerzyć repertuar żywieniowy? 

❤️Małe kroki mogą naprawdę dużo zmienić! 

❤️Jak mogą wyglądać takie małe kroki w ulubionych daniach dzieci? 

❤️Frytki
Popularne frytki można zamienić na pieczone na blaszce albo zaproponować obok frytki z innych warzyw, takich jak bataty, buraki, marchewki. 

❤️Makaron z sosem pomidorowym
Pokombinuj z kształtem makaronu, zaproponuj makaron z innej mąki, wymieszaj mięso pół na pół z ciecierzycą, tofu, dodaj więcej warzyw, a mniej mięsa. 

❤️Parówki 
Mogą być świetnym łącznikiem do próbowania różnych warzyw. Dlatego wykorzystaj to i serwując ulubione parówy połóż obok pokrojone warzywa. Oprócz keczupu możesz również zaproponować sos czosnkowy na bazie twarożku. 

❤️Naleśniki
Wykorzystaj inną mąkę, spróbuj zrobić naleśniki z niepalonej kaszy gryczanej (znasz przepis?), „pokoloruj” naleśniki szpinakiem, sokiem z buraka.

❤️Pierogi
Podobnie jak parówki – mogą być pomostem do warzyw. Aby dodać im więcej wartości odżywczych, możesz skropić je oliwą, olejem lnianym. 

❤️Zupa pomidorowa
Zamiast ryżu, zaproponuj kaszę jaglaną, obok postaw różne dodatki, takie jak parmezan, natka pietruszki, pestki słonecznika. Do zupy możesz dodać odrobinę czerwonej soczewicy.

❤️Nugetsy i paluszki rybne
Opanieruj je w mące z ciecierzycy, płatkach, zamiast mięsnych naggetsów, spróbuj zrobić nuggetsy z kalafiora, a jako dodatki zaproponuj różnorodne warzywa. 

I koniecznie zapisz sobie ten post, aby Ci się nie zgubił!
___
#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
NIE MOW TEGO, JEŚLI CHCESZ BUDOWAĆ DOBRĄ RELACJ NIE MOW TEGO, JEŚLI CHCESZ BUDOWAĆ DOBRĄ RELACJĘ Z CIAŁEM U DZIECI

❤️Uważasz ten post za ważny? Udostępnij go. 

❤️Dzieci patrzą na siebie przez nasz pryzmat. Każdego dnia wybucha mi głowa od tego, jaka ogromna odpowiedzialność leży w nas, rodzicach. Zapewnienie snu, jedzenia, bezpieczeństwa – wiadomo. Jednak to, jak olbrzymi mamy wpływ na budowanie poczucia własnej wartości u naszych dzieci, jest w moich oczach zbyt często pomijane. 

❤️I jestem totalnie wściekła, że o odpowiedzialności za zdrowie psychiczne naszych dzieci nie mówi się tak samo głośno, jak o „złym wpływie cukru”, „dodatkach do żywności” i „zabójczych fast foodach”. Zgadzasz się?

❤️I tak jak pisałam wcześniej – dzieci patrzą na siebie przez nasz pryzmat. Więc jeśli widzą z naszej strony brak szacunku do swojego ciała, to jak mają zbudować dobrą relację z samym sobą?

❤️Dlatego zwróć uwagę co mówisz o swoim ciele. Jak się do niego zwracasz. Nie patrz na swoje ciało przez pryzmat stereotypów i tego, co widzisz w social mediach. To, jak wyglądasz, nie definiuje Twojej wartości jako osoby. Nie porównuj się i przestań obserwować osoby, które wpędzają Cię w kompleksy. To długa droga, ale warto. 

✍️Chcesz coś dodać od siebie?✍️✍️✍️
___
#mama #rodzicielstwo #dziecko #matkapolka #macierzyństwo #rodzina #wychowaniemoc #dzieciaki #maluch #miłośćmatczyne #mamawszystko #zycierodziny #szczesliwedziecko #wychowaniebezprzemocy #zdrowewychowanie #macierzynstwowakcji #wsparciemamy #dzieckowdomu #radoscdziecka #zdrowezycie #relacjazcialem #dietetyka #zdrowecialo #wychowanie #dzieci #rodzice #psychologia #zdrowiepsychiczne #kulturadiety #cialo
Obserwuj mnie na Insta

Nie wiem czy wiesz, ale na swoim Instagramie prowadzę akcję pod hasztagiem #wspólnegotowanie . Jeżeli chcesz do nas dołączyć, to wrzuć zdjęcie podpisując je naszym hasztagiem, oraz oznacz mój profil @dietetyk_golonka! Pokazuję Wasze zdjęcia ze wspólnego gotowania i przekonuję niezdecydowanych rodziców, że da się wspólnie gotować z dziećmi!

 

poznaj mnie bliżej

na pewno mamy wiele wspólnego!

1606597376282
Instagram Facebook Linkedin Pinterest

mgr dietetyki Alicja Golonka

mgr
alicja golonka

Nazywam się Alicja Golonka i planuję posiłki dla zapracowanych mam. Na co dzień jestem dietetykiem klinicznym i mamą dwóch córek z małą różnicą wieku.

Dzielę się z Wami kulisami gotowania z dwójką dzieci, tym co mamy na talerzach oraz uświadamiam, że czasem się po prostu nie da i gotowce w kuchni nie są niczym złym ❤️.

Oprócz tego znajdziesz u mnie wskazówki jak szybko gotować i oszczędzać przy tym nie tylko czas, ale i pieniądze ❤️.

Pomimo że, jestem dietetykiem klinicznym, to nie straszny mi gluten i cukier 😊. Znajdziesz u mnie sporo wiedzy żywieniowej i zdrowego podejścia do jedzenia.

Jak tylko masz ochotę, to napisz kilka słów o sobie, chętnie poznam Cię bliżej 😍 jeżeli również miałabyś jakieś pytania, to śmiało możesz pisać!

ściskam mocno! Alicja

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?
Poprzedni artykułWszystko co musisz wiedzieć o wodzieCzy można pić wodę z kranuNastępny artykuł Domowa spiżarnia, co warto w niej mieć?domowa spiżarnia

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
🍌Przepis tylko z 5 składników! 🍌 ➡️Sk 🍌Przepis tylko z 5 składników! 🍌

➡️Składniki:
3 banany 
3 jajka
1 szklanka mąki pełnoziarnistej 
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
Masła orzechowe

➡️Jak zrobić?
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Banany rozgnieść widelcem albo zmiksować blenderem. Wszystkie składniki wymieszać w misce. Przelać do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierz dać kilka łyżek masła orzechowe. Rozprowadzić patyczkiem. Wstawić do piekarnika i piec 45 minut. 

➡️A jakie masła orzechowe użyłam do chlebka?
Z @pasieki_sadowskich . I muszę Wam coś powiedzieć… jadłam MNÓSTWO orzechowych smarowideł, serio! Ale te z @pasieki_sadowskich wygrywają wszystko! 🤩 Naszym numerem jeden jest masło malinowe (skład: orzechy, miód, lioflizowane maliny)! Już niedługo wypróbujemy je w domowych lodach bananowych. Chcesz przepis?

✍️I podpowiedz mi – jaki najczęściej modyfikujesz klasyczny chlebek bananowy? Dodajesz do niego coś jeszcze? Rodzynki 😜? Orzechy? ✍️
___
Post powstał w ramach współpracy z @pasieki_sadowskich 
#macierzyństwo #mama #dziecko #rodzicielstwo #gotowanie #gotowanielove #szybkoikreatywnie #gotowaniadladzieci #zdrowedzieci #zdrowejedzenie #wypieki
#ciastka #domowewypieki #desery #zdrowewypieki #banany #chlebekbananowy #masłoorzechowe #szybkiegotowanie #szybkipomysł #szybkaprzekąska #szybkieinspiracje #miód #zdrowesłodkości #zdrowesłodycze #pyszne #przekąska #szybkaprzekąska #neofobia #niejadek
TU PRZEPIS:⬇️ Składniki: 8 jajek Garść ś TU PRZEPIS:⬇️

Składniki: 
8 jajek
Garść świeżego szpinaku 
Pół cukinii
Łosoś wędzony
4 łyżki mascarpone 

Jak zrobić?
Tak jak w rolce 🤩. Piec 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Chcesz więcej ekspresowych przepisów dla całej rodziny?

🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
🫶Obserwuj @dietetyk_golonka
___
#przepisydladzieci #zapiekanka #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #łosoś #śniadanie #szybkieśniadanie #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #pomysłna #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
W ciągu pierwszych siedmiu lat dzieci intensywnie W ciągu pierwszych siedmiu lat dzieci intensywnie kształtują swoje upodobania smakowe. Zwykle wszystkie doświadczenia zdobyte w tym okresie mają wpływ na ich nawyki żywieniowe w dorosłym życiu.

W tych pierwszych latach życia to my, rodzice budujemy  doświadczenia, które będą fundamentami relacji z jedzeniem w wieku dorosłym. W późniejszych latach repertuar żywieniowy znowu wywraca się do góry nogami, bo spory wpływ na wyroby naszych dzieci mają rówieśnicy. 

Jednak później znowu przychodzi czas, kiedy nasze dziecko będzie dokonywało wyborów żywieniowych głównie na podstawie doświadczeń z dzieciństwa. 

I uwierzmy w to, że nasze dziecko jest kompetentne do jedzenia i to ono wie najlepiej co mu smakuje, a co nie. 

A jak w małymi krokami i w przyjaznej atmosferze poszerzać repertuar żywieniowy naszych maluchów?

Świetnie sprawdzi się do tego „Książeczka do gotowania” od @pomelodycom , która połączona jest z muzyczną aplikacją!

Sprawdź szczegóły w sklepie @Pomelody i z kodem ALICJA15 łap rabat -15% na wszystko!

I łap 5 sposobów jak małymi krokami poszerzać repertuar maluchów! A może jakiś już wykorzystujesz? 
____
REKLAMA

#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
❤️Pytałam ostatnio na stories pytałam o pewn ❤️Pytałam ostatnio na stories pytałam o pewniaki Waszych maluchów. A oto najbardziej zaskakujące odpowiedzi!

Kasza bulgur z ogórkiem 
Łosoś w miso
Makaron ze szpinakiem, ale tylko na świeżo, odgrzany już nie
Pierogi z gładką konsystencją
Rosół babci (absolutnie nie mój)
Zupy z warzywami w kostkę, nie tarka
Śledzik
Krewetki
Grochówka

❤️No złota 10 to wciąż, niezmiennie, od zawsze:
Suchy makaron
Sucha bułka
Banany
Nugettsy
Rosół
Zupa pomidorowa
Naleśniki i placki
Ziemniaki
Parówki
Jajecznica

❤️I jakiś odpowiedzi jeszcze było sporo?
„Pewniak dziś, nie jest pewniakiem jutro.”
„Ostatnio to co było pewniakiem, już jest ble.”
„Aktualnie gardzi wszystkim, nawet niedawnymi pewniakami.”
„Nie ma.”
„Nie ma już pewniaków. Teraz coś jest pyyycha a nagle nie chcę tego.”

❤️Łap teraz w ramach inspiracji 10 wskazówek na łatwe modyfikacje makaronowego pewniaka. 

❤️Byłaś przygotowana na taki rollercoaster w żywieniu swoich dzieci? 
____
#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
❤️Czy wiesz, że stopniowe wprowadzanie innych ❤️Czy wiesz, że stopniowe wprowadzanie innych konsystencji i dodatków do pewniaków może pomóc dziecku zaakceptować nowe produkty i poszerzyć repertuar żywieniowy? 

❤️Małe kroki mogą naprawdę dużo zmienić! 

❤️Jak mogą wyglądać takie małe kroki w ulubionych daniach dzieci? 

❤️Frytki
Popularne frytki można zamienić na pieczone na blaszce albo zaproponować obok frytki z innych warzyw, takich jak bataty, buraki, marchewki. 

❤️Makaron z sosem pomidorowym
Pokombinuj z kształtem makaronu, zaproponuj makaron z innej mąki, wymieszaj mięso pół na pół z ciecierzycą, tofu, dodaj więcej warzyw, a mniej mięsa. 

❤️Parówki 
Mogą być świetnym łącznikiem do próbowania różnych warzyw. Dlatego wykorzystaj to i serwując ulubione parówy połóż obok pokrojone warzywa. Oprócz keczupu możesz również zaproponować sos czosnkowy na bazie twarożku. 

❤️Naleśniki
Wykorzystaj inną mąkę, spróbuj zrobić naleśniki z niepalonej kaszy gryczanej (znasz przepis?), „pokoloruj” naleśniki szpinakiem, sokiem z buraka.

❤️Pierogi
Podobnie jak parówki – mogą być pomostem do warzyw. Aby dodać im więcej wartości odżywczych, możesz skropić je oliwą, olejem lnianym. 

❤️Zupa pomidorowa
Zamiast ryżu, zaproponuj kaszę jaglaną, obok postaw różne dodatki, takie jak parmezan, natka pietruszki, pestki słonecznika. Do zupy możesz dodać odrobinę czerwonej soczewicy.

❤️Nugetsy i paluszki rybne
Opanieruj je w mące z ciecierzycy, płatkach, zamiast mięsnych naggetsów, spróbuj zrobić nuggetsy z kalafiora, a jako dodatki zaproponuj różnorodne warzywa. 

I koniecznie zapisz sobie ten post, aby Ci się nie zgubił!
___
#przepisydladzieci #zdrowedziecko #dziecieceprzepisy #gotowaniedladzieci #jedzonkodladzieci #jedzonkodlatychmaluchów #zdrowadieta #zdroweodżywianie #zdrowejedzenie #zdrowepotrawy #zdrowakuchnia #szybkieprzepisy #dziecieceposilki #gotujzdzieckiem #rodzicielstwoikarmienie #dzieckowiekuchni #zdrowakuchnia #jedzonkodlatychmaluchów #jedzonko #zdrowadieta #dziecieceprzepisy #gotujzdzieckiem #przepisynadzieciaki #zdrowejedzenie #dziecięcerodzicielstwo #zdrowyposiłek #zdrowystylżycia #zdroweodżywianiedladzieci #karmieniedziecka #zdrowepodejsciedożywienia
NIE MOW TEGO, JEŚLI CHCESZ BUDOWAĆ DOBRĄ RELACJ NIE MOW TEGO, JEŚLI CHCESZ BUDOWAĆ DOBRĄ RELACJĘ Z CIAŁEM U DZIECI

❤️Uważasz ten post za ważny? Udostępnij go. 

❤️Dzieci patrzą na siebie przez nasz pryzmat. Każdego dnia wybucha mi głowa od tego, jaka ogromna odpowiedzialność leży w nas, rodzicach. Zapewnienie snu, jedzenia, bezpieczeństwa – wiadomo. Jednak to, jak olbrzymi mamy wpływ na budowanie poczucia własnej wartości u naszych dzieci, jest w moich oczach zbyt często pomijane. 

❤️I jestem totalnie wściekła, że o odpowiedzialności za zdrowie psychiczne naszych dzieci nie mówi się tak samo głośno, jak o „złym wpływie cukru”, „dodatkach do żywności” i „zabójczych fast foodach”. Zgadzasz się?

❤️I tak jak pisałam wcześniej – dzieci patrzą na siebie przez nasz pryzmat. Więc jeśli widzą z naszej strony brak szacunku do swojego ciała, to jak mają zbudować dobrą relację z samym sobą?

❤️Dlatego zwróć uwagę co mówisz o swoim ciele. Jak się do niego zwracasz. Nie patrz na swoje ciało przez pryzmat stereotypów i tego, co widzisz w social mediach. To, jak wyglądasz, nie definiuje Twojej wartości jako osoby. Nie porównuj się i przestań obserwować osoby, które wpędzają Cię w kompleksy. To długa droga, ale warto. 

✍️Chcesz coś dodać od siebie?✍️✍️✍️
___
#mama #rodzicielstwo #dziecko #matkapolka #macierzyństwo #rodzina #wychowaniemoc #dzieciaki #maluch #miłośćmatczyne #mamawszystko #zycierodziny #szczesliwedziecko #wychowaniebezprzemocy #zdrowewychowanie #macierzynstwowakcji #wsparciemamy #dzieckowdomu #radoscdziecka #zdrowezycie #relacjazcialem #dietetyka #zdrowecialo #wychowanie #dzieci #rodzice #psychologia #zdrowiepsychiczne #kulturadiety #cialo
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Wstaw/edytuj odnośnik

Wpisz docelowy adres URL

Lub dodaj odnośnik do istniejącej treści

    Nie wprowadzono kryteriów wyszukiwania. Wyświetlane są najnowsze pozycje. Wyszukaj elementy lub użyj klawiszy strzałek w górę i w dół, aby je wybrać.