dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Moje konto
  • Panel kursowy
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
12 września 2022 przez dietetykgolonka

Jak nie marnować jedzenia? Praktyczne porady.

Jak nie marnować jedzenia? Praktyczne porady.
12 września 2022 przez dietetykgolonka

Jak nie marnować jedzenia? Pomysły na oszczędzanie

Statystyki wykazują, że jako społeczeństwo marnujemy dużo żywności. Kiedyś u mnie w domu też to się zdarzało, ale pewnego dnia zastanowiłam się, dlaczego tak się dzieje. Jaki jest najczęstszy powód marnowania jedzenia i jakie ma to konsekwencje – dla nas prywatnie i dla środowiska?

Dlaczego marnujemy jedzenie?

  • za duże zakupy – szczególnie jeśli idziesz na zakupy głodna,
  • za duże porcje na talerzu,
  • złe przechowywanie żywności,
  • przegapienie terminu przydatności do spożycia,
  • brak pomysłów na wykorzystanie resztek.

Zastanów się, czy to Ci się przytrafia, a jeśli tak, to nad którym z punktów należy popracować w pierwszej kolejności.

A dlaczego warto wiedzieć jak nie marnować jedzenia?

  • ochrona środowiska – na każdy produkt składa się wiele czynników, to praca drugiego człowieka przy produkcji i obróbce surowca, zużycie wody, paszy, niepotrzebne użycie środków ochrony roślin czy leków dla zwierząt, konieczność utylizacji odpadów powstałych przy produkcji, ale także opakowań produktów,
  • mniej pieniędzy wyrzucanych do kosza – tu możesz zrobić eksperyment ważąc i zapisując, ile w przeciągu tygodnia wyrzucasz jedzenia do kosza. Porównując to z cenami produktów, możesz oszacować, ile pieniędzy wyrzucasz do kosza w obrębie tygodnia, miesiąca, a ile w przeciągu roku. Więcej o oszczędzaniu na jedzeniu przeczytasz TU.

Myślę, że zarówno aspekt ekologiczny, jak i ekonomiczny, to dwa wystarczające powody, żeby pochylić się nad tym problemem.

jak nie marnować jedzenia

Ale jak właściwie sobie z nim poradzić?

Proponuję Ci zastosowanie pewnej metody, która z czasem wejdzie Tobie i Twoim domownikom w nawyk.

Metoda ta obejmuje 4 kroki, które stosuję, żeby zredukować ilość marnowanego jedzenia.

Na co dzień:

  • regularne przeglądanie lodówki, np. każdego dnia wieczorem,
  • posiłki na zasadzie szwedzkiego stołu.

Dzięki wieczornej inspekcji lodówki możesz zmodyfikować dotychczasowe plany posiłków na następny dzień i wykorzystać produkty, którym kończy się termin przydatności. Na szczęście nie zawsze musisz całkowicie zmieniać plany, często wystarczy je tylko lekko zmodyfikować.

Podawanie posiłków na zasadzie szwedzkiego stołu pozwala natomiast na większą swobodę. Każdy z domowników bierze to, na co ma ochotę, dzięki czemu stosujemy złoty podział odpowiedzialności. Dodatkowo, mniej produktów się marnuje. Poza tym szwedzki stół pozwala nam wyłożyć to, co mamy w lodówce i nie musimy się głowić nad wymyślnymi potrawami. ☺ 

Przed zakupami:

  • przegląd, co jest w lodówce, zamrażarce, szafkach,
  • plan posiłków i uwzględnienie jednego dnia na czyszczenie lodówki,
  • lista zakupów,
  • umycie lodówki.

Przeglądanie lodówki, zamrażarki i spiżarni pozwala się zorientować, jaki jest stan naszych zapasów, które produkty się kończą, a które potrzebują szybkiego zużycia. Pozwala to dopasować zakupy do potrzeb Twojej rodziny.

Potem planowanie posiłków z uwzględnieniem resztek i przygotowanie listy zakupów na tej podstawie.

A na koniec umycie lodówki, dzięki czemu będzie lepiej działać, a produkty dłużej będą świeże.

Na zakupach:

  • lista zakupów,
  • przemyślane wybory,
  • nie idziemy głodni na zakupy,
  • gdy bierzemy coś ekstra z półki, od razu zastanówmy się, jaki mamy na to pomysł.

Przede wszystkim idź zgodnie z listą zakupów. Zastanów się, czy w ciągu najbliższych dni po prostu zużyjesz ten produkt. Jeśli zobaczysz jakąś fajną promocję, zastanów się do jakiego dania możesz wykorzystać ten produkt i czy nie trzeba go zamienić z innym. Dzięki przygotowanej wcześniej liście zakupów, widzisz dokładnie jakie potrzeby ma Twoja rodzina na najbliższe dni. To pozwala ograniczyć nadmiarowe zakupy. No i oczywiście nie idź na zakupy głodna, bo kupisz znacznie więcej!

Po zakupach:

  • dobre rozłożenie zakupów,
  • rozpisanie planu posiłków z ewentualnymi produktami ekstra.

A teraz gdy wszystko za nami, cieszymy się układaniem produktów na półkach i modyfikujemy plan o produkty, które zmieniliśmy w sklepie. Proste, prawda?

A gdy nie wiesz, do czego wykorzystać dany produkt, to wyszukaj przepis w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz frazę „Co zrobić z resztką chleba”, „Jak wykorzystać nogę brokuła?”, „Do czego można użyć selera naciowego?”. Sporo takich postów pojawia się też u mnie na blogu.

A dodatkowo dla ułatwienia przygotowałam dla Ciebie taką przypominajkę, którą możesz powiesić na lodówce.

kuchnia recyklingowa

I co? Zmotywowana do poprawy środowiska i budżetu domowego? ☺ 

obiady w 20 minut
Poprzedni artykułJak wykorzystać czerstwe pieczywo?co zrobić z czerstwym pieczywemNastępny artykuł Jak nie marnować nabiału? Sprawdzone przepisy.jak nie marnować nabiału

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Chcę Ci dawać pomysły na tacy, więc co j ❤️Chcę Ci dawać pomysły na tacy, więc co jakiś czas będę brać na tapet sezonowe warzywa i owoce i podsyłać Ci 5 szybkich pomysłów na ich wykorzystanie. 

❤️Dzisiaj 5 pomysłów na ŚLIWKI! 

❤️W tym tygodniu na bank robię zapiekane śliwki pod owsianą kruszonką. Do tego jogurt naturalny (po ostatnim webinarze u @dr_microbiome o mikrobiocie przedszkolaka będę szukać polecanego jogurtu Klimeko, który zawiera szczep  Bifidobacterium lactis) i kolacja gotowa!

✍🏻 Napisz mi na który sezonowy owoc/warzywo potrzebujesz szybkich przepisów? ✍🏻✍🏻✍🏻
___
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #sliwki #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #zdrowesniadanie #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
TU PRZEPIS⬇️

Składniki:
✅Kostka tofu
✅Pół opakowania mrożonego groszku
✅Świeże pesto 
✅Makaron 

Jak zrobić?
Makaron ugotuj wg instrukcji. 5 minut przed końcem gotowania, dorzuć mrożony groszek. Odcedź (możesz zachować odrobinę wody spod makaronu), dodaj pokruszone w palcach tofu i pesto. Możesz podlać odrobiną wody spod makaronu. No i już! 

Szybko, co? 😍 Chyba kolejnym ebookiem po słodyczowym, będzie eBook „Jeden garnek” 😜❤️. Co Wy na to? 
_____
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #tofu #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #makaron #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #groszek #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Długo trwała moja droga, na której końcu mogę Długo trwała moja droga, na której końcu mogę Ci powiedzieć bez wyrzutów sumienia, że też daję dzieciom mrożoną pizzę. Tych wyrzutów sumienia pozbyłam się wtedy, kiedy poziom zmęczenia, frustracji i rodzicielskiej bezsilności wywalało poza skalę i dobre gotowce na obiad stały się moją maską tlenową.

Jednak staram się wybierać świadomie. Czytam etykiety i zazwyczaj do takiego gotowca dorzucę jeszcze coś od siebie. Najczęściej są to:
❤️ dobre tłuszcze, takie jak olej lniany, oliwa z oliwek,
❤️ posiekane świeże zioła,
❤️ no i warzywa!

Przygotowując takiego gotowca, np. Mini pizzę od Dr Oetkera, możecie również wspólnie spędzić czas w kuchni (bez większych strat w postaci bajzlu)! Niech każdy z domowników odpicuje swoją mini pizzę, dorzucając do niej ulubione dodatki. Mini pizza sama w sobie ma bardzo prostą recepturę i delikatny smak. Także można ją podkręcić na wiele sposobów.

🚀Pssst! Oprócz wspólnego gotowania z Mini pizzą, możecie również wciąż udział w konkursie! Po wspólnym gotowaniu narysujcie razem swojego Minionka i oznaczcie #minionkiminipizza . Co tydzień odbywa się losowanie 5 szkolnych zestawów!

@droetkerpolska #minionkiminipizza #reklama 
__
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Pielęgnujmy wspólne posiłki z dziećmi. Dlacz Pielęgnujmy wspólne posiłki z dziećmi. 

Dlaczego?

✅ bo dzięki nim możemy budować relacje, 
✅ bo w ich trakcie możemy oswajać dzieci z nowymi produktami, 
✅ bo dzięki nim, możemy modelować nawyki żywieniowe maluchów, 
✅ bo zapraszając dzieci do wspólnego stołu i pozwalając im wybierać to, na co mają ochotę, dajemy im poczucie sprawczości, 
✅ bo może to być w przyszłości dobre miejsce do szczerych rozmów między domownikami 

U nas ostatnio trochę mniej tych wspólnych posiłków. W weekendy jest to zawsze śniadanie i obiad, jednak w tygodniu, po pracy, przedszkolu, trochę nam się to rozjechało. Ale nie biczuję się wyrzutami sumienia, tylko będę działać, żeby znowu do tego wrócić. 

Dlatego podrzucam Ci dzisiaj kilka pomysłów na rodzinne kolacje, dzięki którym możecie wspólnie budować wiele wartościowych chwil. 

No i dzięki, że jesteś ze mną tutaj. ❤️ To dużo dla mnie znaczy. ❤️
___
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #zdrowesniadanie #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Dlaczego dzieci nie chcą jeść zmieszanych potra Dlaczego dzieci nie chcą jeść zmieszanych potraw? 

Przede wszystkim – to typowe dla małych dzieci, że nie chcą jeść czegoś, co dotykało czegoś innego. Makaron z sosem obok, ziemniaki z dala od buraczków, ryż w oddzielnej misce niż zupa – są to klasyki wieku rozwojowego i jeśli jest to tylko taki etap, to spokojnie. 

A dlaczego te ziemniaki ABSOLUTNIE nie mogą dotknąć sosu?

⚠️bo dzieci jedzą oczami, a połączone produkty mogą im się wydawać brudne, 

⚠️może być tak, że na talerzu jest jakiś nieznany produkt, który dotknął przypadkiem ukochanego makaronu, co może spowodować jego „zatrucie” (oczywiście w oczach malucha), no i koniec, całe danie jest wtedy dyskwalifikowane, 

⚠️dzieci lubią przewidywalność i jeśli ziemniak dotknął surówki, no to sorry, ale to nie jest już ten sam ziemniak.

Uszanujmy to w dziecięcych upodobaniach. Nie forsujmy swoich przekonań, dajmy dzeciom pokochać jedzenie ❤️

 A jak jest u Ciebie? Makaron polany sosem, czy obok? ✍🏻✍🏻✍🏻
__
#zdrowiedzieci #odzywianiedzieci #jedzeniedladzieci #mamaikuchnia #dzieckowkuchni #macierzynstwo #gotowaniedladzieci #zdrowemamy #karmieniedzieci #szybkieprzepisy #dzieciakiikuchnia #macierzynskieporady #dietadladzieci #zdroweprzepisy #mamapotrawki #jedzeniedlaniemowlaka #rozwojdziecka #witaminydladzieci #neofobia #zdrowepozywienie #macierzynstworealne #niejadek #szybkiobiad #szybkiprzepis #instamama #przepisydlarodziny #karmienieweganizm #laktacja #instabezlukru #gotowaniezmaluchem
Jedzą warzywa, nie jedzą? Jak jest u Ciebie? Pa Jedzą warzywa, nie jedzą? Jak jest u Ciebie?

Pamiętaj o tym, że presja, nacisk, zmuszenie, ma zawsze odwrotny skutek. Długo terminowo ten jeden kęs zjedzonego pomidora na siłę na serio nic nie wnosi, wręcz działa bardzo krzywdząco. 

A co działa?
🥦 Przykład
🥕 Proponowanie 
🥒Oswajanie 
… i pokazanie dzieciom, że jedzenie może być super frajdą! 

A co u Ciebie działa? ✍🏼✍🏼✍🏼
___
#zdrowiedzieci #odzywianiedzieci #jedzeniedladzieci #mamaikuchnia #dzieckowkuchni #macierzynstwo #gotowaniedladzieci #zdrowemamy #karmieniedzieci #szybkieprzepisy #dzieciakiikuchnia #macierzynskieporady #dietadladzieci #zdroweprzepisy #mamapotrawki #jedzeniedlaniemowlaka #rozwojdziecka #witaminydladzieci #neofobia #zdrowepozywienie #macierzynstworealne #niejadek #szybkiobiad #szybkiprzepis #instamama #przepisydlarodziny #karmienieweganizm #laktacja #instabezlukru #gotowaniezmaluchem
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Reklama z tekstem "promocja urodzinowa"

Wstaw/edytuj odnośnik

Wpisz docelowy adres URL

Lub dodaj odnośnik do istniejącej treści

    Nie wprowadzono kryteriów wyszukiwania. Wyświetlane są najnowsze pozycje. Wyszukaj elementy lub użyj klawiszy strzałek w górę i w dół, aby je wybrać.