dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
11 czerwca 2021 przez dietetykgolonka

Wszystko co musisz wiedzieć o wodzie

Wszystko co musisz wiedzieć o wodzie
11 czerwca 2021 przez dietetykgolonka

wszystko co musisz wiedzieć o piciu wody

jaką wybrać? ile pić? z kranu czy z butelki?

Czy będę Ci mówić, dlaczego picie wody jest ważne? Nie. Czy będę Cię zachęcać, abyś piła więcej wody i powiem Ci jak wybrać dobrą wodę? No jasne!

Chciałabym rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości związane z piciem wody i odpowiedzieć na pytania:

  • Ile wody należy wpić przez cały dzień?
  • Jak rozpoznać odwodnienie?
  • Jak wybrać dobrą wodę?

oraz rozwiązać problemy czy można pić wodę z kranu, czy kawa odwadnia i czy dzieci mają pić TYLKO wodę? 

ile wody powinnam wypić przez cały dzień?

Mamy kilka sposobów i zasad, na obliczenie dokładnego naszego zapotrzebowania na płyny. Jedna z nich to: im więcej jemy, tym więcej płynów potrzebujemy. I tak w myśl tej zasady przyjmujemy, że na 1 kilokalorię z pożywienia przypada nam 1 ml płynów.

Druga zasada łączy się z tym, jaka jest nasza masa ciała. Przyjmujemy, że na każdy kilogram naszej masy ciała, przypada 30 ml wody. I chyba to wyliczenie jest najłatwiejsze.

Przykład:

Ważę 57 kg, czyli potrzebuję 30 ml x 57 = 1710 ml wody. Proste? Proste.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że jest kilka czynników, które będą zmieniać to zapotrzebowanie. Chodzi przede wszystkim o:

  • Temperaturę otoczenia
  • Aktywność fizyczna
  • Rodzaj diety

No i wiadomo, że im cieplej, tym powinniśmy wypić więcej wody. Tak samo z aktywnością – im większa, tym nasze zapotrzebowanie na płyny wzrasta.

ile pić wody

Rodzaj diety a zapotrzebowanie na wodę

Otóż jeżeli więcej jemy, tym musimy metabolizować większą ilość składników odżywczych. A do tego potrzebna jest nam między innymi woda. Co więcej, jeżeli w naszej diecie jest dużo białka, zapotrzebowanie na płyny również wzrasta. Dlaczego? Bo białko powoduje zwiększenie diurezy.

Z drugiej strony, większe spożycie węglowodanów, może zmniejszać zapotrzebowanie na wodę, co jest mechanizmem przeciwdziałającym powstawaniu ciał ketonowych, które muszą być wydalone z moczem (spokojnie, nie będziemy wchodzić tak głęboko w szczegóły). 

W każdym razie, co jeszcze można dodać? Dodałabym jeszcze to, że im więcej błonnika tym mamy większe zapotrzebowanie na płyny.

Normy i zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę, możemy również wyciągną z ogólnodostępnych Norm żywienia dla populacji Polski:

Zapotrzebowanie na wodę normy IŻŻ

Ważne jest to, że na tę ilość wody, którą widzicie w tabeli, składa się nie tyko woda wypita ze szklanki. Do tej ilości zaliczamy również wodę zawartą w warzywach, owocach, zupach, koktajlach, sokach, herbatach, kawach itd. Także nie traktujcie tych ilości 1 do 1, czyli moje zapotrzebowanie to 2 litry, więc tyle wody mam wypić. Nie!

Tak samo w przypadku niemowląt i małych dzieci. Te wartości biorą pod uwagę nie tylko wodę z bidonów, ale również mleko z piersi, mieszankę, zupki, owoce, warzywa, musy itd. Rozumiecie, prawda?

Odwodnienie - przyczyny i objawy

Kilka słów o odwodnieniu.   

Ok. Wiemy już dokładnie, jakie jest nasze zapotrzebowanie na płyny. A co w momencie, kiedy wypijemy za mało? Jak w ogóle poznać, że jesteśmy odwodnione?

Dam Ci proste rozwiązanie, dzięki któremu szybko sprawdzisz, czy pijesz odpowiedni ilość płynów. Co mam na myśli? Kolor moczu!  Jeżeli jesteśmy dobrze nawodnione, to nasz mocz powinien być przejrzysty i jasny. Coraz ciemniejszy kolor, może świadczyć o pogłębiający się odwodnieniu.

Odwodnienie objawy przyczyny

Myślę, że taka grafika byłaby ciekawym pomysłem w publicznych toaletach 😊. Co o tym myślicie?

Co jeszcze może świadczyć o tym, że pijemy za mało? Przede wszystkim stan naszego samopoczucia.

Według badań odwodnienie może objawiać się pod postacią:

  • zmęczenia,
  • spadku nastrój psychicznego,
  • ubytkach pamięci
  • spadku zdolności uwagi,
  • spadku zdolności przeprowadzania prostych obliczeń arytmetycznych,
  • obniżenia koncentracji,
  • znużenia,
  • osłabienia apetytu,
  • wydłużenia czasu reakcji na bodziec.

Dzieje się tak, ponieważ odwodnienie powoduje obniżenie poziomu wytwarzania energii przez nasz mózg.

W każdym razie – boli Cię głowa? Nawodnij się, a później sięgnij po tabletkę.

Rodzaje wód mineralnych

No dobra, to teraz już konkret – jak wybrać dobrą wodę? 

Niestety, nie dam Wam jednej odpowiedzi (nie tego się spodziewałaś, co?). Przed rozpracowaniem tematu jaka woda dla kogo, trzeba poznać jakie wody w ogóle są dostępne na sklepowych półkach.

Zatem możemy wyróżnić 4 typy wód:

  • naturalne wody źródlane
  • naturalne wody mineralne
  • wody mineralizowane, inaczej stołowe
  • wody lecznicze.

Naturalne wody mineralne odznaczają się pierwotną czystością pod względem biologicznym i chemicznym. Ogólna mineralizacja, kompozycja zawartych w nich składników mineralnych i ich wzajemny stosunek może wywoływać określony efekt profilaktyczny lub leczniczy. Mogą też stanowić cenne źródło składników mineralnych zwłaszcza gdy ich ilość w diecie nie jest wystarczająca.

Główna różnica, między wodą źródlaną, a wodą mineralną to ilość składników mineralnych. Woda źródlana ma ich mniej, a woda mineralna więcej. W obrębie samej wody mineralnej, możemy też wyróżnić 3 typy wód: 

  • Wodę mineralną niskozmineralizowaną, w której zawartość składników mineralnych wynosi od 50 – 500 mg/l
  • Wodę mineralną średniozmineralizowaną, w której zawartość składników mineralnych wynosi od 500 – 1500 mg/l
  • Wodę mineralną wysokozmineralizowną, w której zawartość składników mineralnych wynosi powyżej 1500 mg/l

I tak, ten podział jest istotny, ale to tym później.

No i mamy jeszcze wody stołowe i wody lecznice. Ta pierwsza to wzbogacona woda źródlana, a woda lecznica ma bardzo specyficzny skład pod kątem minerałów. Powinno się ją traktować jako wyrób farmaceutyczny i tylko po konsultacji z lekarzem. 

No to jak wybrać dobrą wodę dla siebie i dzieci?

jak wybrać dobrą wodę? jaka woda jest dobra dla dorosłych, a jaka dla dzieci?

I teraz możemy przejść do tematu, jaką wodę wybrać. Otóż dla dzieci, wybieramy wody źródlane i wody mineralne nisko i średniozmineralizowane. Dlaczego? Dlatego, aby nie obciążać im nerek, które są na etapie intensywnego wzrostu. A jaka woda jest dobra dla dorosłych? Tak naprawdę, większość wód będzie dobrym wyborem dla osób dorosłych. Jeżeli chcesz znaleźć kompromis dla siebie i dzieci – wybierz wody niskozmienralizowane / średnio zmineralizowane.

Jaka woda dla dzieci i dorosłych

Dobrze, jeżeli wody zalecane do spożycia dla kobiet w ciąży i niemowląt, posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Wody te mogą być wykorzystywane do przygotowywania posiłków i napojów dla niemowląt i małych dzieci. Oprócz niskiej zawartości sodu, odznaczają się one również niską zawartością chlorków i siarczanów.

 

No i nie wiem czy wiecie, ale liczne badania wykazują, że woda mineralna, zwłaszcza średnio i wysoko zmineralizowana, może stanowić zaraz po mleku i jego przetworach, najważniejsze źródło wapnia w diecie. Dlatego warto właśnie taką wodę dołączyć do swojego planu posiłków. Mam nadzieję, że już teraz wiesz jak wybrać dobrą wodę.

obiady w 20 minut

A co zamiast wody z butelki?

Skoro wiemy już, jakie są rodzaje wód na sklepowych półkach, to zastanówmy się czy są jeszcze jakieś inne alternatywy. Co raz częściej mówi się jednak o ograniczeniu plastiku (i to jest super!) . A skoro mamy wypijać około 1 butelki wody dziennie, no to taka rodzina 2+2 z samego picia wody będzie generować furę plastiku! No i co wtedy?

Picie wody z kranu!

Pewnie pojawia Wam się teraz w głowie pytanie, a czy można w ogóle pić wodę z kranu?!

czy można pić wodę z kranu?

Otóż tak!

Woda w Polsce spełnia wymogi bezpieczeństwa. I pomimo różnic występujących na terenie kraju, bezpieczne jest picie wody prosto z kranu. Powstają również liczne inicjatywy, które mają na celu szerzenie informacji o bezpieczeństwie picia wody z kranu.

Jedną z inicjatyw jest kampania „Piję wodę z kranu” która, wspierana wiedzą naukowców oraz autorytetów z różnych dziedzin, przekonuje do zamiany wody butelkowanej na wodę z kranu.

W ostatnich latach przeprowadzono również modernizację systemów uzdatniania wody, dzięki czemu w największych miastach wypijemy z kranu wodę na prawdę wysokiej jakości. Jeśli mieszkamy w małym mieście lub na wsi i nie mamy zaufania do swojej wody, rzetelne informacje na temat jej temat uzyskamy w lokalnych wodociągach.

Pewnie teraz pomyślicie, no tak – a co z jakością rur, które doprowadzają wodę do naszych kranów? Otóż to, może wzbudzać nasze wątpliwości. Za jakość tych rur odpowiada właściciel/administrator nieruchomości. Rury stare, niewymieniane od lat, mogą być źródłem zanieczyszczeń, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. W takich przypadkach, trzeba być ostrożnym.

To co możemy zrobić w takim wypadku? Możemy zastanowić się, nad zamontowaniem swojego filtra, który działa na podobnych zasadach, jak ten w wodociągach.

Więcej informacji odnośnie wody z kranu, możesz zobaczyć tutaj:

Wrocław – Pij kranówkę 

Kraków – Prosto z kranu 

Warszawa – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji 

Jeżeli chcecie jeszcze dokładniej zgłębić temat, czy można pić wodę z kranu, do odsyłam Was do filmiku niezastąpionego Dawida z Naukowego Bełkotu. 

Dobra! Czyli wiemy już:

  • ile wody powinniśmy wypić?
  • jak wybrać dobrą wodę?
  • jaką wodę wybrać dla siebie, a jaką dla dzieci? 
  • czy można pić wodę z kranu?
Ale w temacie wody jest jeszcze wiele innych pytań, na które warto również odpowiedzieć. 

Jak wypić odpowiednią ilość wody?

Pamiętaj, nauka picia wody trochę trwa. Tym bardziej, jeżeli w ogóle nie posiadasz takiego nawyku. Zacznij od małych kroków.

  • Szklanka wody zaraz po przebudzeniu, szklanka wody do każdej kawy, szklanka przed pójściem spać. Z takich małych elementów, może nam się uzbierać niezła ilość.
  • Rano miej od razu przygotowaną butelkę z wodą, którą zabierzesz do miejsca pracy, postawisz na biurku albo w innym widocznym miejscu.
  • Możesz wspomóc się również dostępnymi aplikacjami, które ułatwiają budowane nawyku picia wody. Np. Hydro pij wodę.
  • Zwykły budzik, nastawiony co 30 minut, również nam się sprawdzi. Jest wiele sposobów. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.
Jak wypić dobrą ilość wody

Czy kawa odwadnia?

Jeśli pijesz kawę regularnie w rozsądnych ilościach to nie musisz się obawiać odwodnienia. Napoje zawierające kofeinę mają lekkie działanie moczopędne, stąd popularny mit, że kawa powoduje odwodnienie. Jednak musimy pamiętać, że kawa składa się głównie z wody, dlatego picie rozsądnych ilości wręcz poprawi nasz stan nawodnienia.

Co to są rozsądne ilości?

W przypadku całkowitego dziennego spożycia kofeiny, bezpieczna dawka mieści się na poziomie 400 mg. Natomiast dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest to 200mg.

czy można pić herbatę zamiast wody?

Tu pojawia się wiele sprzeczności, dlatego nie możemy założyć, że herbata nawadnia tak samo dobrze jak woda. Codzienne picie ok. 2l herbaty mogłoby skutkować zaburzeniem wchłaniania substancji odżywczych lub przedawkowaniem pewnych substancji. Dlatego nie można zastąpić wody herbatą.

czy można pić w trakcie posiłów?

To zależy. W przypadku dolegliwości gastrycznych (refluks, zgaga, nadkwaśność) warto skonsultować to z lekarzem. Uważa się, że w tym przypadku korzystnie jest nie pić około poł godziny przed posiłkiem. Jednak w większości przypadkach – tak, można pić wodę do posiłków. 

woda gazowana czy niegazowana?

Smakuje Ci woda gazowana? Pij wodę gazowaną. Smakuje Ci woda niegazowana? Pij wodę niegazowaną. Po prostu. Jedynie mała część dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,  jest wskazaniem do wyboru wody niegazowanej. Jeżeli dobrze czujesz się po wodzie z bąbelkami, nie widzę problemu, abyś taką wodę wybierała.

Woda dla dorosłych
Woda dla dzieci

Czy dzieci mogą pić soki zamiast wody?

NIE, zaleca się, aby dzieci przede wszystkim piły wodę.

Sok można traktować jako dodatek, niż jako podstawowy napój w diecie dziecka. Warto wybierać soki 100%, najlepiej NFC, mętne. Najlepszym wyborem są soki owocowo-warzywne (z dodatkiem marchewki czy buraka).

Wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii,  Hepatologii i Żywienia Dzieci, porcja soku jaka może pojawić się w diecie dziecka to:

  • Do 1 roku życia – nie podawać soków owocowych,
  • 1-3 lat – 120 ml soku dziennie (pół szklanki),
  • 4-6 lat – 180 ml soku dziennie (3/4 szklanki),
  • Starsze dzieci i nastolatki – 240 ml soku dziennie (1 szklanka).

Czy woda z sokiem z cytryny odchudza?

Nie, niestety woda z cytryną nas nie odchudzi. Odchudza nas deficyt kaloryczny. Woda z cytryną może wspomóc naukę nawyku picia wody. Szklanka wody wpita zaraz po przebudzeniu to pierwszy krok do osiągnięcia odpowiedniej ilości wypitych płynów przez cały dzień.

A co z wodami smakowymi?

Niestety, wody smakowe to źródło sporej ilości cukru. Nie mają one nic wspólnego, ze zwykłą wodą mineralną. Wypijając 1,5 litrową butelkę, możemy dostarczyć do organizmu aż 14 łyżeczek cukru. Dwie 1,5 litrowe butelki takiej wody smakowej,  ma więcej cukru, niż 230g słoik Nutelli. Nieźle, co?

Czy wody smakowe są zdrowe

pobierz planszę motywacyjną!

No i na koniec, zachęcam Cię do dbania o nawyk picia wody! Pomóż sobie aplikacjami, wskazówkami z artykułu oraz PLANSZĄ MOTYWACYJNĄ, którą możesz już teraz możesz u mnie pobrać!

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Pamiętacie o profilaktyce? ❤️Niestety, ❤️Pamiętacie o profilaktyce?

❤️Niestety, nie mamy idealnego programu badań przesiewowych w Polsce. Co więcej, bardzo często w programach pomijana jest młodsza grupa wiekowa (do 35 roku życia), tak jakby nas problem chorób nie dotyczył. Trudno o skierowania, trudno o informacje co, co ile, kiedy. Jesteśmy bardziej skupieni na leczeniu niż na profilaktyce. A to duży błąd!

❤️Dlatego zapiszcie sobie ten post i pamiętajcie o profilaktyce u siebie i u swoich bliskich. 

✍️I napiszcie – jakie macie doświadczenia ze skierowaniami na badania z NFZ? I przede wszystkim – jakie są Wasze sprawdzone patenty, tipy i porady na…

…pobieranie krwi u dzieci?! ✍️✍️✍️
___
#profilaktyka #badania #usg #lekarz #cytologia #zdrowie ##neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci
❤️Kto ze mną ręka do góry? ❤️Był cza ❤️Kto ze mną ręka do góry? 

❤️Był czas, kiedy moja młodsza córka jadłaby tylko suchą bułę, makaron, banany i musy z tubki. Czyli klasyczną BEŻOWĄ DIETĘ! 

❤️Czy miałam wtedy momenty kryzysu, frustracji i zwątpienia „czy aby na pewno dobrze żywię swoje dzieci”? Pewnie, że tak! 

❤️I w takich momentach pomagała mi ta jedna reguła - PROPONWANIE! Pomimo, że buła była największą miłością dwulatki, to cały czas proponowałam obok różnorodne produkty. Warzywa, ser, owoce, pasty do chleba. Co więcej, buła też nie była zawsze te sama, bo raz była to grahamka, raz zwykły chleb, raz kajzerka z ziarenkami. I to też jest jakieś urozmaicenie! 

❤️A jak jest teraz?

❤️Buła cały czas jest w pierwszej piątce, ale oprócz tego, repertuar poszerzył się też o inne produkty! Zielone ogórki, kiszona kapusta, brokuły, buraki, kalafior, a ostatnio nawet rzodkiewka! 

❤️Także dziewczyny! Nie poddawajcie się! Cały czas proponujcie, pokazujcie i dawajcie swoim dzieciom przykład!

✍🏻A może któraś z Was ma już etap miłości do buły za sobą? Napiszcie jak było u Was! ✍🏻✍🏻✍🏻
___ 
#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na sw ❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na swoich talerzach? 

❤️Dzieci nie są chętne do próbowania nowości z wielu powodów. Może im nie odpowiadać wygląd, zapach potrawy, może im nie pasować konsystencja, kolor, forma podania albo nie ten talerzyk i widelec (kto zna słynne dylematy o nie ten kubek, ręka do góry!). 

❤️Bardzo często nasze dzieci są po prostu zalęknione i na talerzu nie widzą „zielonego szpinaku”, tylko np. „zgniłą breję” (tak, usłyszałam to od mojej córki). Dlatego tak ważne jest PODEJŚCIE do proponowanych nowości. 

To, co na pewno im nie pomoże to: 

„Zjedz chociaż łyżeczkę.”
„Przecież nawet nie spróbowałaś.”
„Skąd wiesz, że to jest niedobre, skoro tego nie jadłeś?”

❤️A jak możemy w naszych dzieciach zmniejszać lęk przed próbowaniem? Przede wszystkim ZABAWĄ! 

❤️A niezłą zabawę można mieć również w trakcie wspólnego gotowania. I wiem, że na samą myśl niektóre z nas aż dostają gęsiej skórki, ale warto! I aby to ułatwić, możecie sięgnąć po „Książeczkę do gotowania” od @pomelodycom !

❤️W książeczce znajdziecie proste przepisy, poruszające dziecięcą wyobraźnie ilustracje, mapę zdrowia i przede wszystkim coś, co wyróżnia książkę na tle innych, czyli dedykowaną APLIKACJĘ z piosenkami do gotowania!

❤️Z kodem ALICJA15 macie -15% na wszystkie produkty @pomelodycom . A jeśli jeszcze nie znacie Pomelody, to ściągnijcie sobie ich aplikację do przetestowania (w sklepie Google Play i App Store). 

✍️I napiszcie, czy Wasze maluchy chętnie próbują nowości? A może to zależy, na czyim talerzu jest ta nowość? Dajcie znać w komentarzu!✍️✍️✍️

WSPÓŁPRACA PŁATNA z @pomelodycom 
___
#żywieniedzieci #szkoła #śniadanie #lunchbox #neofobia #niejadek #żywieniedziecka #szybkieprzepisy #żywienierodziny #macierzyństwo #jestemmama #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #dzieci ##macieżyństwojestpiekne #instamatki #instamatka #wychowanie #śniadaniówka #rokporoku #mamadwojki #dietetyk #planowanieposilkow #zdrowienatalerzu #dietadladziecka #dietetykapediatryczna #dietetykdladzieci #zdrowie #pyszne #prosteprzepisy
ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️ Nie, to nie je ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️

Nie, to nie jest tak, ze w naszym domu jemy tylko ciastka z ciecierzycy i brownie z buraków. Są u nas kupne słodycze, żelki i lizaki z cukrem. Nie dzielimy też słodyczy na „dobre” i „złe”, czy „zdrowe” i „niezdrowe”. Słodycze to słodycze.

A dzisiaj mam dla Was przepis na czekoladowe ciastka z ciecierzycy, które pomimo swojego składu, również wrzucamy do słodyczowego „worka”.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady (może być mleczna)
1 puszka ciecierzycy 
2 hojne łyżki masła orzechowego 
2 łyżki kakao 
3-4 łyżki słodzidła (możecie same dopasować ilość) 
pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Jak zrobić? 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopnii. Czekoladę posiekać. Ciecierzycę odsączyć, przepłukać . Wszystkie składniki razem zmiksować na klejącą masę. Formować kulki, które następnie spłaszczyć na wzór ciastek. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 15 minut. 

✍🏽A jak jest u Was i u Waszych maluchów ze słodyczami? Macie wyrzuty sumienia, kiedy dajecie dzieciom sklepowe słodkości? 
✍🏽✍🏽✍🏽
___
#ciastka #bezjajek #bezmleka #ciecierzyca #zdrowejedzenie #przepisdladzieci #macierzynstwo #wiemcojem #dietabezdiety #neofobia #dietetyk #niejadek #zdrowo #zdroweprzepisy #jestemmama #zdrowe #instamama #dietetyka #jedzenie #matkapolka #rodzicielstwo #zdrowojem #szybkieprzepisy #kakao #masloorzechowe #przepisydlarodziny #dladzieci #zywieniedzieci #dietetykapediatryczna #slodkie
❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu b ❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu bobasowi w kwestii karmienia, a tak trudno jest nam zaufać w tej kwestii kilkulatkowi?

❤️Nasze dzieci rodzą się z umiejętnością rozpoznawania głodu i sytości. Ufamy  bobasom w kwestii karmienia - karmimy na żądanie, nie namawiamy słowami „wypij jeszcze troszkę mleka”. Jednak im nasze dzieci są starsze, tym mam poczucie, że odbieramy im te kompetencje. Wydaje nam się, że wiemy lepiej, ile nasze dzieci potrzebują zjeść łyżek zupy, plasterków ogórka i kawałków ciasta. Nie róbmy tego!

❤️Komunikujmy naszym maluchom, że im ufamy w kwestii jedzenia. Że to one są ekspertami od sygnałów ze swojego ciała. Dajmy dzieciom poczucie sprawczości. 

❤️Zapiszcie sobie zdania i niech one coraz częściej goszczą przy Waszym wspólnym stole!

✍️Chcecie jeszcze coś dodać? Jakie zdania są dla Was szczególnie trudne do wypowiedzenia? A może niektóre z nich słyszałyście w dzieciństwie?✍️✍️✍️
___

#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Macie jakieś noworoczne postanowienia? 

❤️Pamiętam te początki roku, kiedy pełna mobilizacji i zapału wstawałam z łóżka 2 stycznia i pierwsze co, kupowałam karnet na fitness. 

❤️Pamiętam też, jak 2 stycznia ochoczo biegłam na zakupy, aby kupić produkty light, wafle ryżowe zamiast chleba i słodzik zamiast cukru. 

❤️Pamiętam, jak na maxa napędzały mnie lecące w dół kilogramy (uprzedzając pytania - finalnie one praktycznie zawsze wracały).

❤️Pamiętam też momenty, kiedy z ogromną pewnością siebie, odmawiałam ciasta, czekolady i pizzy, bo przecież „jestem na diecie”. 

I dziwnym trafem, te historie zawsze miały ten sam koniec. 

❤️Nagle pojawiała się nieodparta chęć na chipsy z czekoladą (tak, razem), kanapa stawała się o wiele bardziej ciekawszym miejscem, niż sala fitness, a jeden kawałek pizzy przekreślał moje „zdrowe odżywianie”. 

Dlaczego tak się działo?

❤️Bo niestety tak zazwyczaj wyglądają nasze zrywy w kierunku zdrowia. Mierzymy zdrowie przede wszystkim przez pryzmat sylwetki i kilogramów. Zapominamy o tym, jak WIELE czynników wpływa na to, jak wygląda i funkcjonuje nasz organizm. I uwaga - nie jest to tylko ruch i odżywianie. 

❤️Jeśli u Was 2 stycznia pojawiła się myśl „nowy rok, nowa ja”, to nie patrzcie na to tylko przez pryzmat intencjonalnego odchudzania (które niestety, w perspektywie długoterminowej, nie do końca działa). Zwróćcie uwagę na: sen, relaks, odpoczynek, stres, używki, badania profilaktyczne, środowisko w jakim żyjecie. Pozbądźmy się przekonania, że konkretna wartość kilogramów na wadze, jest wyznacznikiem zdrowia, szczęścia i to ona rozwiąże wszystkie nasze problemy. 

✍️Zgadzacie się z tym? Jeśli czujecie, że chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami, doświadczeniem, to śmiało!✍️✍️✍️
____
 #zdrowie #dieta #fit #żywienie #zdrowejedzenie #motywacja #dietetyka #żywieniedzieci #neofobia #trening #fitness #sport #niejadek #szybkieprzepisy #szybkiegotowanie #dietetyka #macierzyństwo #jestemmamama #rodzicielstwo #matkapolka #jestemmama #instamatki #instamama #zdrowo #odchudzanie #rodzina #jestembojestes #mama #gotowanie #zdrowegotowanie
Obserwuj mnie na Insta

Nie wiem czy wiesz, ale na swoim Instagramie prowadzę akcję pod hasztagiem #wspólnegotowanie . Jeżeli chcesz do nas dołączyć, to wrzuć zdjęcie podpisując je naszym hasztagiem, oraz oznacz mój profil @dietetyk_golonka! Pokazuję Wasze zdjęcia ze wspólnego gotowania i przekonuję niezdecydowanych rodziców, że da się wspólnie gotować z dziećmi!

 

Bibliografia:

  1. Friedman A.N., High-protein diets: potential effects on the kidney in renal health and disease, Am. J. Kidney Dis., 2004
  2. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzieży, Standardy Medyczne/ Interna, 2010 
  3. L. Kłos, Spożycie wody butelkowanej w Polsce i jej wpływ na środowisko przyrodnicze, Barometr Regionalny, 2015
  4. A. Salomon, B. Rogulska-Ilow, Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze – charakterystyka i zastosowanie, Bromatologia i chemia Toksykologiczna, 2013
  5. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA), Scientific opinion on dietary reference values for water, EFSA Journal, 2010
  6. H. Weker, M. Więch, Woda w żywieniu najmłodszych dzieci – jej znaczenie i kryterium wyboru, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2013
  7. He F.J., Markandu N.D., Sagnella G.A., MacGregor G.A., Effect of salt intake on renal excretion of water in humans, Hypertension, 2001

poznaj mnie bliżej

na pewno mamy wiele wspólnego!

1606597376282
Instagram Facebook Linkedin Pinterest

mgr dietetyki Alicja Golonka

mgr
alicja golonka

Nazywam się Alicja Golonka i planuję posiłki dla zapracowanych mam. Na co dzień jestem dietetykiem klinicznym i mamą dwóch córek z małą różnicą wieku.

Dzielę się z Wami kulisami gotowania z dwójką dzieci, tym co mamy na talerzach oraz uświadamiam, że czasem się po prostu nie da i gotowce w kuchni nie są niczym złym ❤️.

Oprócz tego znajdziesz u mnie wskazówki jak szybko gotować i oszczędzać przy tym nie tylko czas, ale i pieniądze ❤️.

Pomimo że, jestem dietetykiem klinicznym, to nie straszny mi gluten i cukier 😊. Znajdziesz u mnie sporo wiedzy żywieniowej i zdrowego podejścia do jedzenia.

Jak tylko masz ochotę, to napisz kilka słów o sobie, chętnie poznam Cię bliżej 😍 jeżeli również miałabyś jakieś pytania, to śmiało możesz pisać!

ściskam mocno! Alicja

Chcesz dowiedzieć się o mnie więcej?
Poprzedni artykułJak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci5 wskazówek jak budować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieciNastępny artykuł Moje dziecko nie chce jeść!Niejadek co zrobić

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Pamiętacie o profilaktyce? ❤️Niestety, ❤️Pamiętacie o profilaktyce?

❤️Niestety, nie mamy idealnego programu badań przesiewowych w Polsce. Co więcej, bardzo często w programach pomijana jest młodsza grupa wiekowa (do 35 roku życia), tak jakby nas problem chorób nie dotyczył. Trudno o skierowania, trudno o informacje co, co ile, kiedy. Jesteśmy bardziej skupieni na leczeniu niż na profilaktyce. A to duży błąd!

❤️Dlatego zapiszcie sobie ten post i pamiętajcie o profilaktyce u siebie i u swoich bliskich. 

✍️I napiszcie – jakie macie doświadczenia ze skierowaniami na badania z NFZ? I przede wszystkim – jakie są Wasze sprawdzone patenty, tipy i porady na…

…pobieranie krwi u dzieci?! ✍️✍️✍️
___
#profilaktyka #badania #usg #lekarz #cytologia #zdrowie ##neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci
❤️Kto ze mną ręka do góry? ❤️Był cza ❤️Kto ze mną ręka do góry? 

❤️Był czas, kiedy moja młodsza córka jadłaby tylko suchą bułę, makaron, banany i musy z tubki. Czyli klasyczną BEŻOWĄ DIETĘ! 

❤️Czy miałam wtedy momenty kryzysu, frustracji i zwątpienia „czy aby na pewno dobrze żywię swoje dzieci”? Pewnie, że tak! 

❤️I w takich momentach pomagała mi ta jedna reguła - PROPONWANIE! Pomimo, że buła była największą miłością dwulatki, to cały czas proponowałam obok różnorodne produkty. Warzywa, ser, owoce, pasty do chleba. Co więcej, buła też nie była zawsze te sama, bo raz była to grahamka, raz zwykły chleb, raz kajzerka z ziarenkami. I to też jest jakieś urozmaicenie! 

❤️A jak jest teraz?

❤️Buła cały czas jest w pierwszej piątce, ale oprócz tego, repertuar poszerzył się też o inne produkty! Zielone ogórki, kiszona kapusta, brokuły, buraki, kalafior, a ostatnio nawet rzodkiewka! 

❤️Także dziewczyny! Nie poddawajcie się! Cały czas proponujcie, pokazujcie i dawajcie swoim dzieciom przykład!

✍🏻A może któraś z Was ma już etap miłości do buły za sobą? Napiszcie jak było u Was! ✍🏻✍🏻✍🏻
___ 
#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na sw ❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na swoich talerzach? 

❤️Dzieci nie są chętne do próbowania nowości z wielu powodów. Może im nie odpowiadać wygląd, zapach potrawy, może im nie pasować konsystencja, kolor, forma podania albo nie ten talerzyk i widelec (kto zna słynne dylematy o nie ten kubek, ręka do góry!). 

❤️Bardzo często nasze dzieci są po prostu zalęknione i na talerzu nie widzą „zielonego szpinaku”, tylko np. „zgniłą breję” (tak, usłyszałam to od mojej córki). Dlatego tak ważne jest PODEJŚCIE do proponowanych nowości. 

To, co na pewno im nie pomoże to: 

„Zjedz chociaż łyżeczkę.”
„Przecież nawet nie spróbowałaś.”
„Skąd wiesz, że to jest niedobre, skoro tego nie jadłeś?”

❤️A jak możemy w naszych dzieciach zmniejszać lęk przed próbowaniem? Przede wszystkim ZABAWĄ! 

❤️A niezłą zabawę można mieć również w trakcie wspólnego gotowania. I wiem, że na samą myśl niektóre z nas aż dostają gęsiej skórki, ale warto! I aby to ułatwić, możecie sięgnąć po „Książeczkę do gotowania” od @pomelodycom !

❤️W książeczce znajdziecie proste przepisy, poruszające dziecięcą wyobraźnie ilustracje, mapę zdrowia i przede wszystkim coś, co wyróżnia książkę na tle innych, czyli dedykowaną APLIKACJĘ z piosenkami do gotowania!

❤️Z kodem ALICJA15 macie -15% na wszystkie produkty @pomelodycom . A jeśli jeszcze nie znacie Pomelody, to ściągnijcie sobie ich aplikację do przetestowania (w sklepie Google Play i App Store). 

✍️I napiszcie, czy Wasze maluchy chętnie próbują nowości? A może to zależy, na czyim talerzu jest ta nowość? Dajcie znać w komentarzu!✍️✍️✍️

WSPÓŁPRACA PŁATNA z @pomelodycom 
___
#żywieniedzieci #szkoła #śniadanie #lunchbox #neofobia #niejadek #żywieniedziecka #szybkieprzepisy #żywienierodziny #macierzyństwo #jestemmama #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #dzieci ##macieżyństwojestpiekne #instamatki #instamatka #wychowanie #śniadaniówka #rokporoku #mamadwojki #dietetyk #planowanieposilkow #zdrowienatalerzu #dietadladziecka #dietetykapediatryczna #dietetykdladzieci #zdrowie #pyszne #prosteprzepisy
ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️ Nie, to nie je ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️

Nie, to nie jest tak, ze w naszym domu jemy tylko ciastka z ciecierzycy i brownie z buraków. Są u nas kupne słodycze, żelki i lizaki z cukrem. Nie dzielimy też słodyczy na „dobre” i „złe”, czy „zdrowe” i „niezdrowe”. Słodycze to słodycze.

A dzisiaj mam dla Was przepis na czekoladowe ciastka z ciecierzycy, które pomimo swojego składu, również wrzucamy do słodyczowego „worka”.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady (może być mleczna)
1 puszka ciecierzycy 
2 hojne łyżki masła orzechowego 
2 łyżki kakao 
3-4 łyżki słodzidła (możecie same dopasować ilość) 
pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Jak zrobić? 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopnii. Czekoladę posiekać. Ciecierzycę odsączyć, przepłukać . Wszystkie składniki razem zmiksować na klejącą masę. Formować kulki, które następnie spłaszczyć na wzór ciastek. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 15 minut. 

✍🏽A jak jest u Was i u Waszych maluchów ze słodyczami? Macie wyrzuty sumienia, kiedy dajecie dzieciom sklepowe słodkości? 
✍🏽✍🏽✍🏽
___
#ciastka #bezjajek #bezmleka #ciecierzyca #zdrowejedzenie #przepisdladzieci #macierzynstwo #wiemcojem #dietabezdiety #neofobia #dietetyk #niejadek #zdrowo #zdroweprzepisy #jestemmama #zdrowe #instamama #dietetyka #jedzenie #matkapolka #rodzicielstwo #zdrowojem #szybkieprzepisy #kakao #masloorzechowe #przepisydlarodziny #dladzieci #zywieniedzieci #dietetykapediatryczna #slodkie
❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu b ❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu bobasowi w kwestii karmienia, a tak trudno jest nam zaufać w tej kwestii kilkulatkowi?

❤️Nasze dzieci rodzą się z umiejętnością rozpoznawania głodu i sytości. Ufamy  bobasom w kwestii karmienia - karmimy na żądanie, nie namawiamy słowami „wypij jeszcze troszkę mleka”. Jednak im nasze dzieci są starsze, tym mam poczucie, że odbieramy im te kompetencje. Wydaje nam się, że wiemy lepiej, ile nasze dzieci potrzebują zjeść łyżek zupy, plasterków ogórka i kawałków ciasta. Nie róbmy tego!

❤️Komunikujmy naszym maluchom, że im ufamy w kwestii jedzenia. Że to one są ekspertami od sygnałów ze swojego ciała. Dajmy dzieciom poczucie sprawczości. 

❤️Zapiszcie sobie zdania i niech one coraz częściej goszczą przy Waszym wspólnym stole!

✍️Chcecie jeszcze coś dodać? Jakie zdania są dla Was szczególnie trudne do wypowiedzenia? A może niektóre z nich słyszałyście w dzieciństwie?✍️✍️✍️
___

#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Macie jakieś noworoczne postanowienia? 

❤️Pamiętam te początki roku, kiedy pełna mobilizacji i zapału wstawałam z łóżka 2 stycznia i pierwsze co, kupowałam karnet na fitness. 

❤️Pamiętam też, jak 2 stycznia ochoczo biegłam na zakupy, aby kupić produkty light, wafle ryżowe zamiast chleba i słodzik zamiast cukru. 

❤️Pamiętam, jak na maxa napędzały mnie lecące w dół kilogramy (uprzedzając pytania - finalnie one praktycznie zawsze wracały).

❤️Pamiętam też momenty, kiedy z ogromną pewnością siebie, odmawiałam ciasta, czekolady i pizzy, bo przecież „jestem na diecie”. 

I dziwnym trafem, te historie zawsze miały ten sam koniec. 

❤️Nagle pojawiała się nieodparta chęć na chipsy z czekoladą (tak, razem), kanapa stawała się o wiele bardziej ciekawszym miejscem, niż sala fitness, a jeden kawałek pizzy przekreślał moje „zdrowe odżywianie”. 

Dlaczego tak się działo?

❤️Bo niestety tak zazwyczaj wyglądają nasze zrywy w kierunku zdrowia. Mierzymy zdrowie przede wszystkim przez pryzmat sylwetki i kilogramów. Zapominamy o tym, jak WIELE czynników wpływa na to, jak wygląda i funkcjonuje nasz organizm. I uwaga - nie jest to tylko ruch i odżywianie. 

❤️Jeśli u Was 2 stycznia pojawiła się myśl „nowy rok, nowa ja”, to nie patrzcie na to tylko przez pryzmat intencjonalnego odchudzania (które niestety, w perspektywie długoterminowej, nie do końca działa). Zwróćcie uwagę na: sen, relaks, odpoczynek, stres, używki, badania profilaktyczne, środowisko w jakim żyjecie. Pozbądźmy się przekonania, że konkretna wartość kilogramów na wadze, jest wyznacznikiem zdrowia, szczęścia i to ona rozwiąże wszystkie nasze problemy. 

✍️Zgadzacie się z tym? Jeśli czujecie, że chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami, doświadczeniem, to śmiało!✍️✍️✍️
____
 #zdrowie #dieta #fit #żywienie #zdrowejedzenie #motywacja #dietetyka #żywieniedzieci #neofobia #trening #fitness #sport #niejadek #szybkieprzepisy #szybkiegotowanie #dietetyka #macierzyństwo #jestemmamama #rodzicielstwo #matkapolka #jestemmama #instamatki #instamama #zdrowo #odchudzanie #rodzina #jestembojestes #mama #gotowanie #zdrowegotowanie
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Zapisuję się