6 książek wartych uwagi w temacie żywienia dzieci
Tym razem przychodzę do Ciebie z serią inspiracji książkowych. Nie przedłużając, wklejam tu opisy konkretnych pozycji, z których możesz wynieść wiele ciekawych treści w temacie żywienia dzieci. Odnalezienie się w byciu mamą oraz znalezienie dla siebie i swoich dzieci odpowiednich ścieżek jest wyzwaniem. Poniższe książki pozwolą poszerzyć perspektywę i ułatwią znalezienie zdrowego podejścia!
Rozgryzione. Jak nauczyć dziecko dobrze jeść - Zuzanna Wędołowska, Marta Kostka
Opis: “Zapraszamy cię w wyjątkową podróż po temacie żywienia dzieci. Marta Kostka i Zuzanna Wędołowska opowiedzą, jak kiedyś karmiono dzieci, skąd się bierze u nich niechęć do jedzenia warzyw, jak uczą się nowych smaków, czy siatki centylowe nigdy się nie mylą oraz dlaczego we współczesnym świecie tak trudno odmówić kolejnej porcji ciasta. Autorki przeprowadzą cię przez kolejne etapy żywienia dzieci, przyjrzą się najczęstszym problemom (w tym wybiórczości i otyłości) i zaprowadzą cię nie tylko tam, gdzie zazwyczaj rodzą się wszystkie problemy, ale też w miejsce, gdzie leżą wszelkie ich rozwiązania: do wspólnego posiłku przepełnionego miłością i radością płynącą z jedzenia.“
Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży - Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Agata Ziemnicka
Opis: “Ta książka to skarbnica wiedzy nie tylko o chorobach, takich jak pica, ARFID, zespół przeżuwania oraz anoreksja, bulimia czy zaburzenie z napadami objadania się.
To przede wszystkim lektura pomocna dla tych, którzy nie wiedzą, co robić, do kogo udać się po pomoc, na co się nastawić. Dowiesz się z niej, jakie są fazy reagowania na chorobę (reakcje rodziców) i dlaczego potrzebna jest terapia dziecka, rodzinna oraz własna. Uświadomisz sobie, że chłopcy też chorują, poznasz historie młodych ludzi i ich rodzin, pokazujące, jak różne oblicza mają wszystkie te choroby. “
"Niejadki" i nie tylko. Wybiórczość pokarmowa, neofobia i marudne jedzenie - Małgorzata Jackowska
Opis: “Je makaron bez sosu, ale tylko z białego talerza, jabłko wyłącznie pokrojone w ósemki (ale bez skórki!), a może wzdryga się, kiedy sos dotknie ziemniaków albo ostatni raz spróbowało czegoś nowego pół roku temu i zdaje się żywić powietrzem. Jeśli któryś z tych opisów przypomina ci twoje dziecko, to książka właśnie dla ciebie!
Opowiada o:
– dlaczego dzieci na różnych etapach życia mogą jeść mało, wybiórczo, specyficznie;
– czym są neofobia i wybiórczość pokarmowa;
– jakie strategie nie pomagają;
– i co właściwie można zrobić, żeby pomóc dziecku cieszyć się posiłkami. “
E-book Słodki Spokój - dietetyk Golonka
Opis: “E-book Słodki Spokój to przewodnik po słodyczowym labiryncie serwowanym przez: social media, supermarkety, babcie, ciocie i… zdrowy rozsądek.
W ramach e-booka otrzymujesz:
- Spokój, ukojenie i mniejsze wyrzuty sumienia! Nauczysz się, jak zarządzać słodyczami w domu, by nie były „zakazanym owocem”, co zmniejsza pokusę nadmiernego jedzenia słodkości przez dzieci.
- Taktyki na satysfakcję ze słodyczy bez strachu i wyrzutów sumienia! Otrzymasz konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi o słodyczach, aby rozwijały zdrowe nawyki bez poczucia pozbawienia lub przymusu.
- Naukowe podstawy bez mitów! Każda rada opiera się na aktualnych badaniach, dzięki czemu unikniesz powszechnych mitów i nieporozumień dotyczących słodyczy.
- Strategie bez zakazów, napięć i presji! Poznasz strategie pozwalające dzieciom cieszyć się słodyczami, bez konieczności stosowania kar lub nagród, które wspierają ich naturalną umiejętnością regulacji apetytem i przyszłe wybory żywieniowe.
- Narzędzia do budowania nawyków na lata! W e-booku znajdziesz narzędzia, które pomogą Twojemu dziecku rozwijać kompetencje żywieniowe, niezbędne do podejmowania świadomych wyborów przez całe dorosłe życie.
- Przepisy na pyszne słodkości! Wypróbuj przepisy na domowe warianty ulubionych słodkości Twojego dziecka. Są łatwe i szybkie do zrobienia razem, wzmacniając przy tym rodzinną więź.”
Czy Twoje dziecko nie może oprzeć się słodyczom?
Odkryj, jak znaleźć słodki spokój!
Przewodnik dla rodziców, jak mądrze wprowadzać słodycze do diety dziecka.
Dowiedz się, jak zarządzać słodkimi zachciankami Twojego dziecka bez wyrzutów sumienia. Nasz e-book 'Słodki Spokój’ oferuje praktyczne porady, które pomogą Ci wprowadzić harmonię do rodzinnego stołu.
Poznaj opinie innych rodziców!
Zlęknione niejadki. Praktyczne i empatyczne strategie uzyskiwania spokoju podczas posiłków. - Masha Dunn Klein
Opis: “Zlęknione niejadki, niespokojne posiłki to lektura obowiązkowa dla każdego profesjonalisty prowadzącego terapię żywieniową z dziećmi.
Katja Rowell, MD,współautorka książki Jak pomóc dziecku ze skrajną wybiórczością pokarmową?
Przewodnik krok po kroku o przezwyciężaniu wybiórczego
jedzenia, awersji pokarmowej i zaburzeń odżywiania
Uwielbiam tę książkę! Tak wiele wspaniałych pomysłów i skłaniających do refleksji pytań, które pomogą terapeutom zastanowić się nad swoją praktyką i pracą z rodzicami. Wiem, że wszystkie te wspaniałe strategie będą wykorzystywane w pracy z dziećmi w moim programie terapeutycznym!
Jenny McGlothlin,
MS, CCC/SLP, CLC terapeutka żywienia i autorka książek
Jak pomóc dziecku ze skrajną wybiórczością pokarmową
i Jak pokonać wybiórczość pokarmową u nastolatków i dorosłych.
Ta książka to lektura obowiązkowa każdego terapeuty żywieniowego. Marsha podaje wskazówki i dobrze przemyślane rady, jak zmierzyć się z niełatwym wyzwaniem karmienia dzieci odczuwających lęk na tle żywieniowym. Jestem doświadczoną terapeutką, ale zawsze szukam nowych i lepszych sposobów, aby pomóc moim pacjentom, i te właśnie odnalazłam w tej książce. Uwielbiam techniki Marshy, takie jak próby i rozciąganie, które przygotowują dziecko i pomagają mu poczuć się bardziej komfortowo. U moich własnych niejadków widziałam wspaniałe rezultaty, jakie dało stosowanie tych strategii.
Krisi Brackett,
MS, SLP-CCC, Zespół ds. żywienia dziecięcego w szpitalu UNC”
Link: Zlęknione niejadki
Moje dziecko nie chce jeść - Carlos González
Opis: “Twoje dziecko nie chce jeść. Trwa to tygodniami, może nawet miesiącami i latami. Może pije tylko mleko, zjada suche bułki, a od święta dwa kęsy jabłka. Przygotowujesz mu skomplikowane i zdrowe potrawy, zabawiasz przy posiłkach, całe wasze życie kręci się wokół pytań „co zjadło?”, „ile zjadło?”, „kiedy wreszcie będzie jeść normalnie?”.
Jeżeli w tym opisie rozpoznajesz swoją rodzinę, to jest to książka właśnie dla ciebie. Carlos González, ceniony specjalista od rozwoju dzieci, rozwiewa obawy rodziców. Wyjaśnia, dlaczego dzieci czasem odmawiają jedzenia, przestrzega przed pułapkami siatek centylowych i tłumaczy, jak procesy wzrostu i aktywność fizyczna wpływają na zapotrzebowanie kaloryczne.”
Znasz/ czytałaś już którąś z tych książek w temacie żywienia dzieci? A może masz już swojego faworyta? Podziel się w komentarzu!
POBIERZ ZA 0 ZŁ!
Rób przemyślane zakupy oszczędzające czas i pieniądze!
„Niezbędnik Zakupowy” stworzyłam z myślą o Tobie – wyjątkowej, zapracowanej mamie, która każdego dnia dąży do tego, aby jej rodzina była zdrowa, szczęśliwa i dobrze odżywiona.
Pamiętaj o potwierdzeniu zapisu!
Wskakuj do swojej skrzynki email i potwierdź zapis. I uwaga! Możliwe, że mail wylądował w spamie, a bez potwierdzonego zapisu nie dostaniesz ode mnie żadnych wiadomości. 🙁