dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Moje konto
  • Panel kursowy
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
28 lutego 2023 przez dietetykgolonka

Dlaczego nam, mamom, bywa trudno w temacie żywienia dzieci?

Dlaczego nam, mamom, bywa trudno w temacie żywienia dzieci?
28 lutego 2023 przez dietetykgolonka

Jestem mamą od prawie już 5 lat. I kompletnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wygląda macierzyństwo! Abstrahując już od tego, że doświadczam innego wymiaru zmęczenia i poziomu cierpliwości, to momentami okazuje się, że wszyscy dookoła wiedzą lepiej ode mnie, co jest dobre dla mojego dziecka. 

I jak przez pierwsze dwa lata bycia mamą „dobre” rady mocno zostawiały po sobie ślad, tak teraz, kiedy jestem już prawie 4 lata mamą dwójki, wszystkie komentarze i festiwale „dobrych” rad od osób trzecich wpuszczam jednym uchem i wypuszczam drugim.

I nie powiem, że moja pewność siebie w macierzyństwie przyszła w pakiecie z drugą córką.

Przeszłam naprawdę długą drogę, pozbyłam się wielu przekonań i nauczyłam się dbać przede wszystkim o swoje zdrowie psychiczne.

Jednak te 5 lat temu, kiedy ze wszystkich stron słyszałam mało wspierające komentarze m.in. od lekarzy, którzy wmawiali mi, że: „pani nie ma mleka”, „źle pani rozszerza dietę”, od osób trzecich, które mówili: „źle gotujesz, dlatego ona nie je”, „co to za dzieciństwo bez słodyczy”, to moje poczucie własnej wartości jako matki, serio, było bliskie podłogi.

I nie ma się co dziwić, bo na nasze barki zostało nałożone tyle społecznych „obowiązków”, tyle kwestii co „wypada” a co nie, i tak często jesteśmy oceniane przez absurdalne pryzmaty wysprzątanego mieszkania, dwudaniowego obiadu i zrobionych paznokci.

Także to, jak jedzą nasze dzieci, często jest traktowane jako wyznacznik wzorowego macierzyństwa, a przecież doskonale wiemy, że to nie do końca jest zależne od nas.



Z czym więc musimy się dodatkowo mierzyć?

Komentarze

„Jak to nie je słodyczy?! Odbierasz mu dzieciństwo”

„Nie zjadł obiadu i dostaje lizaka? Co z Ciebie za matka!”

„JA bym tak nie mogła dawać dzieciom mrożonych pierogów”

Znasz to, prawda? Wszystkie takie komentarze nigdy nie powinny zostać wypowiedziane. Są niepotrzebne, niczego nie wnoszą, a niejednokrotnie sprawiają, że czujemy się winne za coś, co jest normalne. To Ty wychowujesz dziecko i chcesz, aby miało możliwie jak najlepiej. Nie musisz się nikomu tłumaczyć ze swoich decyzji. Zawsze działaj zgodnie ze swoim sumieniem, a takie komentarze wpuszczaj jednym uchem i wypuszczaj drugim. 😊 

"Dobre" rady

„Lepiej mu posól, bo to nie ma smaku”

„Jak tak ładnie zjadł obiad, to daj mu w nagrodę cukierka”

„Masz chude mleko”

„Nie masz mleka, musisz dokarmić”

„Myślę, że odrobina cukru mu nie zaszkodzi”

Ludzie czują się ekspertami w temacie dzieci, tylko dlatego, że przeżyli ten okres w swoim życiu i nabrali trochę doświadczenia. A przecież każde dziecko jest inne, a rodziny mierzą się z przeróżnymi wyzwaniami życia codziennego i nie ma złotej rady, która pasowałaby do każdej sytuacji. Kieruj się tym, co uważasz za słuszne, a „dobre” rady odkładaj na bok i szybko zapominaj. 

Sprzeczne informacje

Często nawet w gabinetach lekarskich dostajemy od specjalistów sprzeczne informacje w stylu:

„Pani mlekajuż nie starcza, proszę już w 4 miesiącu rozszerzać dietę”

„Ma niedowagę, proszę podawać słodzoną herbatkę”

I niestety z takimi informacjami często zostajemy my, mamy, całkiem same. 

Brak edukacji żywieniowej

Niestety mało się mówi o tym, jak żywić dzieci w okolicach 2 roku życia. W szkołach rodzenia edukacja o żywieniu maluchów kończy się na etapie rozszerzania diety, a zapomina kompletnie o tym, że właśnie w okolicach 2 roku życia mogą zacząć się spore wyzwania związane z okresem neofobii żywieniowej. Jeśli nie wiesz, co to jest lub mierzysz się z takim wyzwaniem, to na blogu znajdziesz artykuł o tym jak przetrwać neofobię oraz co mówić, kiedy dziecko nie chce jeść. 

Miszmasz wiedzy

W Internecie znajdziemy mnóstwo różnych informacji o żywieniu dzieci. Niestety, bardzo często niektóre treści nie mają nic wspólnego z aktualną wiedzą żywieniową. Dlatego tak ważne jest, aby bazować na sprawdzonych źródłach, a nie na szamańskich informacjach wyssanych z palca. Przy tym natłoku wiedzy wcale się nie dziwię, że my, mamy, możemy same już zgłupieć i nie wiedzieć, co jest prawdą, a co nie. Na moim blogu staram się publikować artykuły w tematyce specjalistycznego żywienia dzieci, np. Dieta bezglutenowa u dzieci.   

 

Ja także mierzyłam się z każdą z tych sytuacji. Nie raz było mi bardzo trudno odnaleźć się w rodzicielstwie. Zaczęłam coraz więcej czytać, rozumieć, pracować nad sobą i z czasem wypracowałam sobie podejście, które pozwala mi rozwiązać każdy z powyższych problemów (choć czasem zdarzają się dni kryzysowe). Swoją działalnością w Internecie staram się przekazywać rzetelną wiedzę, proste wskazówki i żywienie dzieci bez filtra, abyś nie czuła się osamotniona w codziennych perypetiach, a także mogła łatwiej odnaleźć się w trudnych sytuacjach. A wspólnie tworzymy grupę, gdzie wzajemnie się wspieramy. 

obiady w 20 minut
Poprzedni artykułCo zrobić z zalegających warzyw i owoców?Grafika z warzywami i owocami, a na niej napis "jak nie marnować owoców i warzyw"Następny artykuł 7 pomysłów na farsze do naleśnikówZdjęcie naleśników a na nich napis"7 pomysłów na farsze do naleśników"

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating




Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Chcę Ci dawać pomysły na tacy, więc co j ❤️Chcę Ci dawać pomysły na tacy, więc co jakiś czas będę brać na tapet sezonowe warzywa i owoce i podsyłać Ci 5 szybkich pomysłów na ich wykorzystanie. 

❤️Dzisiaj 5 pomysłów na ŚLIWKI! 

❤️W tym tygodniu na bank robię zapiekane śliwki pod owsianą kruszonką. Do tego jogurt naturalny (po ostatnim webinarze u @dr_microbiome o mikrobiocie przedszkolaka będę szukać polecanego jogurtu Klimeko, który zawiera szczep  Bifidobacterium lactis) i kolacja gotowa!

✍🏻 Napisz mi na który sezonowy owoc/warzywo potrzebujesz szybkich przepisów? ✍🏻✍🏻✍🏻
___
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #sliwki #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #zdrowesniadanie #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
TU PRZEPIS⬇️

Składniki:
✅Kostka tofu
✅Pół opakowania mrożonego groszku
✅Świeże pesto 
✅Makaron 

Jak zrobić?
Makaron ugotuj wg instrukcji. 5 minut przed końcem gotowania, dorzuć mrożony groszek. Odcedź (możesz zachować odrobinę wody spod makaronu), dodaj pokruszone w palcach tofu i pesto. Możesz podlać odrobiną wody spod makaronu. No i już! 

Szybko, co? 😍 Chyba kolejnym ebookiem po słodyczowym, będzie eBook „Jeden garnek” 😜❤️. Co Wy na to? 
_____
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #tofu #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #makaron #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #groszek #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Długo trwała moja droga, na której końcu mogę Długo trwała moja droga, na której końcu mogę Ci powiedzieć bez wyrzutów sumienia, że też daję dzieciom mrożoną pizzę. Tych wyrzutów sumienia pozbyłam się wtedy, kiedy poziom zmęczenia, frustracji i rodzicielskiej bezsilności wywalało poza skalę i dobre gotowce na obiad stały się moją maską tlenową.

Jednak staram się wybierać świadomie. Czytam etykiety i zazwyczaj do takiego gotowca dorzucę jeszcze coś od siebie. Najczęściej są to:
❤️ dobre tłuszcze, takie jak olej lniany, oliwa z oliwek,
❤️ posiekane świeże zioła,
❤️ no i warzywa!

Przygotowując takiego gotowca, np. Mini pizzę od Dr Oetkera, możecie również wspólnie spędzić czas w kuchni (bez większych strat w postaci bajzlu)! Niech każdy z domowników odpicuje swoją mini pizzę, dorzucając do niej ulubione dodatki. Mini pizza sama w sobie ma bardzo prostą recepturę i delikatny smak. Także można ją podkręcić na wiele sposobów.

🚀Pssst! Oprócz wspólnego gotowania z Mini pizzą, możecie również wciąż udział w konkursie! Po wspólnym gotowaniu narysujcie razem swojego Minionka i oznaczcie #minionkiminipizza . Co tydzień odbywa się losowanie 5 szkolnych zestawów!

@droetkerpolska #minionkiminipizza #reklama 
__
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Pielęgnujmy wspólne posiłki z dziećmi. Dlacz Pielęgnujmy wspólne posiłki z dziećmi. 

Dlaczego?

✅ bo dzięki nim możemy budować relacje, 
✅ bo w ich trakcie możemy oswajać dzieci z nowymi produktami, 
✅ bo dzięki nim, możemy modelować nawyki żywieniowe maluchów, 
✅ bo zapraszając dzieci do wspólnego stołu i pozwalając im wybierać to, na co mają ochotę, dajemy im poczucie sprawczości, 
✅ bo może to być w przyszłości dobre miejsce do szczerych rozmów między domownikami 

U nas ostatnio trochę mniej tych wspólnych posiłków. W weekendy jest to zawsze śniadanie i obiad, jednak w tygodniu, po pracy, przedszkolu, trochę nam się to rozjechało. Ale nie biczuję się wyrzutami sumienia, tylko będę działać, żeby znowu do tego wrócić. 

Dlatego podrzucam Ci dzisiaj kilka pomysłów na rodzinne kolacje, dzięki którym możecie wspólnie budować wiele wartościowych chwil. 

No i dzięki, że jesteś ze mną tutaj. ❤️ To dużo dla mnie znaczy. ❤️
___
#zdrowejedzenie #dziecieceprzepisy #gotujzmaluchem #jedzeniezdzieckiem #zdrowezarcie #neofobia #gotowanielunchboxa #kuchniazdzieckiem #dziecieceobiady #dzieciecekolacje #zdrowesniadanie #dzieciewkuchni #dzieciecejedzenie #gotowaniezmaluchem #zdrowyobiad #jedzonko #dziecizdrowo #kuchniadladzieci #zdroweprzepisy #dzieciecepomysly #dziecienakuchni #smacznezdrowie #dzieciewkuchnii #zdrowewakacje #gotujmyrazem #jedzonkozmalucha #dziecieceprzysmaki #niejadek #zdrowaodzywianie #kuchniarodzicow
Dlaczego dzieci nie chcą jeść zmieszanych potra Dlaczego dzieci nie chcą jeść zmieszanych potraw? 

Przede wszystkim – to typowe dla małych dzieci, że nie chcą jeść czegoś, co dotykało czegoś innego. Makaron z sosem obok, ziemniaki z dala od buraczków, ryż w oddzielnej misce niż zupa – są to klasyki wieku rozwojowego i jeśli jest to tylko taki etap, to spokojnie. 

A dlaczego te ziemniaki ABSOLUTNIE nie mogą dotknąć sosu?

⚠️bo dzieci jedzą oczami, a połączone produkty mogą im się wydawać brudne, 

⚠️może być tak, że na talerzu jest jakiś nieznany produkt, który dotknął przypadkiem ukochanego makaronu, co może spowodować jego „zatrucie” (oczywiście w oczach malucha), no i koniec, całe danie jest wtedy dyskwalifikowane, 

⚠️dzieci lubią przewidywalność i jeśli ziemniak dotknął surówki, no to sorry, ale to nie jest już ten sam ziemniak.

Uszanujmy to w dziecięcych upodobaniach. Nie forsujmy swoich przekonań, dajmy dzeciom pokochać jedzenie ❤️

 A jak jest u Ciebie? Makaron polany sosem, czy obok? ✍🏻✍🏻✍🏻
__
#zdrowiedzieci #odzywianiedzieci #jedzeniedladzieci #mamaikuchnia #dzieckowkuchni #macierzynstwo #gotowaniedladzieci #zdrowemamy #karmieniedzieci #szybkieprzepisy #dzieciakiikuchnia #macierzynskieporady #dietadladzieci #zdroweprzepisy #mamapotrawki #jedzeniedlaniemowlaka #rozwojdziecka #witaminydladzieci #neofobia #zdrowepozywienie #macierzynstworealne #niejadek #szybkiobiad #szybkiprzepis #instamama #przepisydlarodziny #karmienieweganizm #laktacja #instabezlukru #gotowaniezmaluchem
Jedzą warzywa, nie jedzą? Jak jest u Ciebie? Pa Jedzą warzywa, nie jedzą? Jak jest u Ciebie?

Pamiętaj o tym, że presja, nacisk, zmuszenie, ma zawsze odwrotny skutek. Długo terminowo ten jeden kęs zjedzonego pomidora na siłę na serio nic nie wnosi, wręcz działa bardzo krzywdząco. 

A co działa?
🥦 Przykład
🥕 Proponowanie 
🥒Oswajanie 
… i pokazanie dzieciom, że jedzenie może być super frajdą! 

A co u Ciebie działa? ✍🏼✍🏼✍🏼
___
#zdrowiedzieci #odzywianiedzieci #jedzeniedladzieci #mamaikuchnia #dzieckowkuchni #macierzynstwo #gotowaniedladzieci #zdrowemamy #karmieniedzieci #szybkieprzepisy #dzieciakiikuchnia #macierzynskieporady #dietadladzieci #zdroweprzepisy #mamapotrawki #jedzeniedlaniemowlaka #rozwojdziecka #witaminydladzieci #neofobia #zdrowepozywienie #macierzynstworealne #niejadek #szybkiobiad #szybkiprzepis #instamama #przepisydlarodziny #karmienieweganizm #laktacja #instabezlukru #gotowaniezmaluchem
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Reklama z tekstem "promocja urodzinowa"

Wstaw/edytuj odnośnik

Wpisz docelowy adres URL

Lub dodaj odnośnik do istniejącej treści

    Nie wprowadzono kryteriów wyszukiwania. Wyświetlane są najnowsze pozycje. Wyszukaj elementy lub użyj klawiszy strzałek w górę i w dół, aby je wybrać.