dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
14 kwietnia 2022 przez dietetykgolonka

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?
14 kwietnia 2022 przez dietetykgolonka

„Nie chcę tego obiadu!”- czyli moje dziecko nie chce jeść

Znacie to uczucie, kiedy stoicie w kuchni, gotujecie obiad i czujecie, że to będzie coś pysznego i na pewno zasmakuje wszystkim domownikom? Że to danie na bank wpiszecie później do swojej domowej książki kucharskiej pod wielkim napisem „nasze pewniaki”?

Ta historia ma dalej dwa scenariusze.

Pierwszy idealny, czyli kładziesz na stół i wszyscy jedzą obiad ze smakiem i przekrzykują się kto ma dostać większą dokładkę.

No i drugi. Trochę odbiegający od ideału. Czyli kładziesz obiad na stół i słyszysz: „Fuj! Obrzydliwe! Nie będziemy tego jeść! Chcemy suchy makaron!”.

I ten drugi scenariusz też może mieć dwa zakończenia.

Bo możesz być na skraju cierpliwości, rzucić wszystkim w kąt i powiedzieć, że od jutra każdy sam gotuje sobie obiad (tak, ja czasem jestem w takim miejscu).

Albo ze spokojem, zrozumieniem i bez nerwów powiedzieć: „Ok. Rozumiem”. I nałożyć sobie swoją porcję obiadu i zjeść ją ze smakiem (tak, tam jestem zdecydowanie częściej).

W chwilach kiedy dziecko nie chce jeść pamiętajcie o podziale odpowiedzialności, czyli po Waszej stronie leży to, co przygotowujecie na obiad, kiedy go podajecie, gdzie i jak, a po stronie dzieci jest decyzja, czy zjedzą ten obiad i jeśli tak, to ile. Kropka.

Podział odpowiedzialności żywienie dzieci

Chcę Was uspokoić i pokazać raptem kroplę w morzu powodów, dlaczego nasze dzieci odmawiają zjedzenia obiadu i jak w takich sytuacjach reagować. Psst! Jak zauważycie, na liście nie znajdziecie powodu „bo źle gotujesz”.

17 powodów dlaczego dziecko nie chce jeść:

  1. Bo nie umie jeszcze najadać się pokarmami stałymi.
  2. Bo dopiero rozszerzacie dietę, a podstawą diety są wtedy mleko kobiece lub MM.
  3. Bo posiłek ma trudną konsystencję.
  4. Bo posiłek ma dziwny zapach.
  5. Bo coś dotknęło czegoś.
  6. Bo porcja na talerzu jest za duża.
  7. Bo się boi tego, co jest na talerzu.
  8. Bo ilość ekspozycji na dany posiłek jest jeszcze niewystarczająca.
  9. Bo jesteście na etapie neofobii żywieniowej.
  10. Bo dziecko wie, że jak nie zje obiadu, to dostanie coś innego.
  11. Bo dziecko jest na etapie „wszystkiego na nie”.
  12. Bo nie jest głodne.
  13. Bo zjadło za dużo przekąsek.
  14. Bo jest zachęcane do jedzenia.
  15. Bo jest zła atmosfera przy wspólnym stole.
  16. Bo dziecko tak chce pokazać swoją autonomię.
  17. Bo tak!

Tak więc pamiętaj, dziecko nie odmawia obiadu z chęcią zrobienia Ci na złość. Każde dziecko je najlepiej jak potrafi. I pamiętaj, jeżeli coś Cię niepokoi z zakresu żywienia, apetytu Twojego malucha, zawsze warto skonsultować to ze specjalistą.

Co na pewno może nas zaniepokoić?

  • bardzo wąski repertuar żywieniowy,
  • preferowane, jednolite konsystencje jedzenia,
  • problemy z jedzeniem urozmaiconych konsystencji,
  • odruchy wymiotne,
  • częste zadławienia,
  • spadek masy ciała na siatkach centylowych.

A do kogo zgłosić się po pomoc?

Na pewno warto poruszyć ten temat na konsultacji z pediatrą. Najczęściej to ten lekarz jest tym pierwszym specjalistą, z którym mamy kontakt. Oprócz tego, warto zgłosić się po pomoc do dietetyka dziecięcego, logopedy, neurologopedy. Bardzo często powtarzam Wam, aby słuchać swojej intuicji. Wy najlepiej znacie swoje dzieci i jeżeli zauważacie coś, co Was niepokoi, to nie ma co zwlekać.

A jak w takim razie reagować, kiedy dziecko odmawia obiadu?

W myślach możesz sobie oczywiście konkretnie przekląć, jeżeli ten sposób Ci pomaga. 😉 Najlepiej w takiej sytuacji zachować spokój. Po prostu. Chociaż zdaję sobie sprawę, że może to być trudne! Szczególne wtedy, kiedy pół dnia stałyśmy w kuchni. Ale negatywne emocje, złość, frustracja nie mogą źle wpływać na atmosferę wspólnych posiłków, bo to odbija się na budowaniu pozytywnej relacji z jedzeniem u naszych maluchów.

No to co mówić, kiedy dziecko nie chce zjeść obiadu?

  • „Teraz mamy obiad i to nie jest czas na ____. Możemy wybrać to na kolację.”
  • „Rozumiem. Nie musisz tego jeść.”
  • „No to następnym razem może razem przygotujemy obiad? I pokażesz mi co lubisz?”
  • „Widzę, że nie chcesz tego spróbować. Może powiesz mi dlaczego?”
  • „Wiem, chciałbyś teraz zjeść ____? Też to lubię. Może dopiszemy to do listy zakupów?”
  • „Niestety ugotowałam teraz tylko to. Jak nie chcesz jeść, nie ma problemu. Jednak nic innego nie mogę teraz przygotować.”

Teraz już wiesz jakie są tego przyczyny i co możesz ze swojej strony zrobić. I wiem, że to trudne, sama czasem jestem w tym miejscu. Ale hej, pamiętaj, ZAWSZE jesteś super mamą! Nawet wtedy, kiedy Twoje dziecko nie chce zjeść obiadu, który gotowałaś przez pół dnia. 😊 

obiady w 20 minut
Poprzedni artykuł4 propozycje ekspresowych obiadówszybkie obiadyNastępny artykuł Jak piec warzywa w piekarniku?Ile piec warzywa

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Pamiętacie o profilaktyce? ❤️Niestety, ❤️Pamiętacie o profilaktyce?

❤️Niestety, nie mamy idealnego programu badań przesiewowych w Polsce. Co więcej, bardzo często w programach pomijana jest młodsza grupa wiekowa (do 35 roku życia), tak jakby nas problem chorób nie dotyczył. Trudno o skierowania, trudno o informacje co, co ile, kiedy. Jesteśmy bardziej skupieni na leczeniu niż na profilaktyce. A to duży błąd!

❤️Dlatego zapiszcie sobie ten post i pamiętajcie o profilaktyce u siebie i u swoich bliskich. 

✍️I napiszcie – jakie macie doświadczenia ze skierowaniami na badania z NFZ? I przede wszystkim – jakie są Wasze sprawdzone patenty, tipy i porady na…

…pobieranie krwi u dzieci?! ✍️✍️✍️
___
#profilaktyka #badania #usg #lekarz #cytologia #zdrowie ##neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci
❤️Kto ze mną ręka do góry? ❤️Był cza ❤️Kto ze mną ręka do góry? 

❤️Był czas, kiedy moja młodsza córka jadłaby tylko suchą bułę, makaron, banany i musy z tubki. Czyli klasyczną BEŻOWĄ DIETĘ! 

❤️Czy miałam wtedy momenty kryzysu, frustracji i zwątpienia „czy aby na pewno dobrze żywię swoje dzieci”? Pewnie, że tak! 

❤️I w takich momentach pomagała mi ta jedna reguła - PROPONWANIE! Pomimo, że buła była największą miłością dwulatki, to cały czas proponowałam obok różnorodne produkty. Warzywa, ser, owoce, pasty do chleba. Co więcej, buła też nie była zawsze te sama, bo raz była to grahamka, raz zwykły chleb, raz kajzerka z ziarenkami. I to też jest jakieś urozmaicenie! 

❤️A jak jest teraz?

❤️Buła cały czas jest w pierwszej piątce, ale oprócz tego, repertuar poszerzył się też o inne produkty! Zielone ogórki, kiszona kapusta, brokuły, buraki, kalafior, a ostatnio nawet rzodkiewka! 

❤️Także dziewczyny! Nie poddawajcie się! Cały czas proponujcie, pokazujcie i dawajcie swoim dzieciom przykład!

✍🏻A może któraś z Was ma już etap miłości do buły za sobą? Napiszcie jak było u Was! ✍🏻✍🏻✍🏻
___ 
#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na sw ❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na swoich talerzach? 

❤️Dzieci nie są chętne do próbowania nowości z wielu powodów. Może im nie odpowiadać wygląd, zapach potrawy, może im nie pasować konsystencja, kolor, forma podania albo nie ten talerzyk i widelec (kto zna słynne dylematy o nie ten kubek, ręka do góry!). 

❤️Bardzo często nasze dzieci są po prostu zalęknione i na talerzu nie widzą „zielonego szpinaku”, tylko np. „zgniłą breję” (tak, usłyszałam to od mojej córki). Dlatego tak ważne jest PODEJŚCIE do proponowanych nowości. 

To, co na pewno im nie pomoże to: 

„Zjedz chociaż łyżeczkę.”
„Przecież nawet nie spróbowałaś.”
„Skąd wiesz, że to jest niedobre, skoro tego nie jadłeś?”

❤️A jak możemy w naszych dzieciach zmniejszać lęk przed próbowaniem? Przede wszystkim ZABAWĄ! 

❤️A niezłą zabawę można mieć również w trakcie wspólnego gotowania. I wiem, że na samą myśl niektóre z nas aż dostają gęsiej skórki, ale warto! I aby to ułatwić, możecie sięgnąć po „Książeczkę do gotowania” od @pomelodycom !

❤️W książeczce znajdziecie proste przepisy, poruszające dziecięcą wyobraźnie ilustracje, mapę zdrowia i przede wszystkim coś, co wyróżnia książkę na tle innych, czyli dedykowaną APLIKACJĘ z piosenkami do gotowania!

❤️Z kodem ALICJA15 macie -15% na wszystkie produkty @pomelodycom . A jeśli jeszcze nie znacie Pomelody, to ściągnijcie sobie ich aplikację do przetestowania (w sklepie Google Play i App Store). 

✍️I napiszcie, czy Wasze maluchy chętnie próbują nowości? A może to zależy, na czyim talerzu jest ta nowość? Dajcie znać w komentarzu!✍️✍️✍️

WSPÓŁPRACA PŁATNA z @pomelodycom 
___
#żywieniedzieci #szkoła #śniadanie #lunchbox #neofobia #niejadek #żywieniedziecka #szybkieprzepisy #żywienierodziny #macierzyństwo #jestemmama #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #dzieci ##macieżyństwojestpiekne #instamatki #instamatka #wychowanie #śniadaniówka #rokporoku #mamadwojki #dietetyk #planowanieposilkow #zdrowienatalerzu #dietadladziecka #dietetykapediatryczna #dietetykdladzieci #zdrowie #pyszne #prosteprzepisy
ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️ Nie, to nie je ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️

Nie, to nie jest tak, ze w naszym domu jemy tylko ciastka z ciecierzycy i brownie z buraków. Są u nas kupne słodycze, żelki i lizaki z cukrem. Nie dzielimy też słodyczy na „dobre” i „złe”, czy „zdrowe” i „niezdrowe”. Słodycze to słodycze.

A dzisiaj mam dla Was przepis na czekoladowe ciastka z ciecierzycy, które pomimo swojego składu, również wrzucamy do słodyczowego „worka”.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady (może być mleczna)
1 puszka ciecierzycy 
2 hojne łyżki masła orzechowego 
2 łyżki kakao 
3-4 łyżki słodzidła (możecie same dopasować ilość) 
pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Jak zrobić? 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopnii. Czekoladę posiekać. Ciecierzycę odsączyć, przepłukać . Wszystkie składniki razem zmiksować na klejącą masę. Formować kulki, które następnie spłaszczyć na wzór ciastek. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 15 minut. 

✍🏽A jak jest u Was i u Waszych maluchów ze słodyczami? Macie wyrzuty sumienia, kiedy dajecie dzieciom sklepowe słodkości? 
✍🏽✍🏽✍🏽
___
#ciastka #bezjajek #bezmleka #ciecierzyca #zdrowejedzenie #przepisdladzieci #macierzynstwo #wiemcojem #dietabezdiety #neofobia #dietetyk #niejadek #zdrowo #zdroweprzepisy #jestemmama #zdrowe #instamama #dietetyka #jedzenie #matkapolka #rodzicielstwo #zdrowojem #szybkieprzepisy #kakao #masloorzechowe #przepisydlarodziny #dladzieci #zywieniedzieci #dietetykapediatryczna #slodkie
❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu b ❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu bobasowi w kwestii karmienia, a tak trudno jest nam zaufać w tej kwestii kilkulatkowi?

❤️Nasze dzieci rodzą się z umiejętnością rozpoznawania głodu i sytości. Ufamy  bobasom w kwestii karmienia - karmimy na żądanie, nie namawiamy słowami „wypij jeszcze troszkę mleka”. Jednak im nasze dzieci są starsze, tym mam poczucie, że odbieramy im te kompetencje. Wydaje nam się, że wiemy lepiej, ile nasze dzieci potrzebują zjeść łyżek zupy, plasterków ogórka i kawałków ciasta. Nie róbmy tego!

❤️Komunikujmy naszym maluchom, że im ufamy w kwestii jedzenia. Że to one są ekspertami od sygnałów ze swojego ciała. Dajmy dzieciom poczucie sprawczości. 

❤️Zapiszcie sobie zdania i niech one coraz częściej goszczą przy Waszym wspólnym stole!

✍️Chcecie jeszcze coś dodać? Jakie zdania są dla Was szczególnie trudne do wypowiedzenia? A może niektóre z nich słyszałyście w dzieciństwie?✍️✍️✍️
___

#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Macie jakieś noworoczne postanowienia? 

❤️Pamiętam te początki roku, kiedy pełna mobilizacji i zapału wstawałam z łóżka 2 stycznia i pierwsze co, kupowałam karnet na fitness. 

❤️Pamiętam też, jak 2 stycznia ochoczo biegłam na zakupy, aby kupić produkty light, wafle ryżowe zamiast chleba i słodzik zamiast cukru. 

❤️Pamiętam, jak na maxa napędzały mnie lecące w dół kilogramy (uprzedzając pytania - finalnie one praktycznie zawsze wracały).

❤️Pamiętam też momenty, kiedy z ogromną pewnością siebie, odmawiałam ciasta, czekolady i pizzy, bo przecież „jestem na diecie”. 

I dziwnym trafem, te historie zawsze miały ten sam koniec. 

❤️Nagle pojawiała się nieodparta chęć na chipsy z czekoladą (tak, razem), kanapa stawała się o wiele bardziej ciekawszym miejscem, niż sala fitness, a jeden kawałek pizzy przekreślał moje „zdrowe odżywianie”. 

Dlaczego tak się działo?

❤️Bo niestety tak zazwyczaj wyglądają nasze zrywy w kierunku zdrowia. Mierzymy zdrowie przede wszystkim przez pryzmat sylwetki i kilogramów. Zapominamy o tym, jak WIELE czynników wpływa na to, jak wygląda i funkcjonuje nasz organizm. I uwaga - nie jest to tylko ruch i odżywianie. 

❤️Jeśli u Was 2 stycznia pojawiła się myśl „nowy rok, nowa ja”, to nie patrzcie na to tylko przez pryzmat intencjonalnego odchudzania (które niestety, w perspektywie długoterminowej, nie do końca działa). Zwróćcie uwagę na: sen, relaks, odpoczynek, stres, używki, badania profilaktyczne, środowisko w jakim żyjecie. Pozbądźmy się przekonania, że konkretna wartość kilogramów na wadze, jest wyznacznikiem zdrowia, szczęścia i to ona rozwiąże wszystkie nasze problemy. 

✍️Zgadzacie się z tym? Jeśli czujecie, że chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami, doświadczeniem, to śmiało!✍️✍️✍️
____
 #zdrowie #dieta #fit #żywienie #zdrowejedzenie #motywacja #dietetyka #żywieniedzieci #neofobia #trening #fitness #sport #niejadek #szybkieprzepisy #szybkiegotowanie #dietetyka #macierzyństwo #jestemmamama #rodzicielstwo #matkapolka #jestemmama #instamatki #instamama #zdrowo #odchudzanie #rodzina #jestembojestes #mama #gotowanie #zdrowegotowanie
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Zapisuję się