Jak budować dobrą relację ze słodyczami?

Zastanawiałaś się, jaka jest Twoja relacja ze słodyczami? Myślę, że temat słodyczy w diecie naszych dzieci warto zacząć od tego, jak to jest między nami a słodkościami. Dzieci uczą się przez naśladowanie, dlatego warto na moment zatrzymać się i przemyśleć jaką my, dorośli, mamy relację ze słodyczami. I tak, wiem, że czekolada nie pyta, czekolada rozumie.

 

Proponuję, żebyś zastanowiła się nad tym, jak to wygląda u Ciebie, najlepiej weź kartkę lub otwórz notatnik i zapisz swoje myśli! 

Zacznij od siebie!

Na początku zastanów się, w jakich momentach to Ty sięgasz po słodycze. Jaki masz do nich stosunek, jak je traktujesz? Czy jest to dla Ciebie coś EKSTRA? Czy stosujesz je jako formę pocieszenia, gratyfikacji? Co dają Ci słodycze? Czy jesz je w ukryciu przed dziećmi (nie będę ściemniać, ja czasem tak)?

Czy jesz ich za dużo?

Zastanów się, czy ilość jedzonych przez Ciebie słodyczy jest dla Ciebie okej. Ile realnie ich jesz? Czy czujesz, że jest ich za dużo? Jak się wtedy czujesz? Zastanów się również, czy są momenty kiedy niekontrolowanie, odruchowo sięgasz po coś słodkiego? 

No i odpowiedz sobie szczerze, sama przed sobą – czym dla Ciebie jest zdrowa relacja ze słodyczami i jak byś chciała, aby wyglądała ona u dzieci. 🙂 

A jak możesz sobie poradzić, jeśli uznasz, że ta relacja ostatnio została zaburzona?

Zwiększ uważność!

Jeśli chcesz poprawić swoją relację ze słodyczami, zwiększ uważność. Jedząc coś słodkiego, skup się w 100% na smaku, zapachu, konsystencji. Nie jedz ich siedząc przed ekranem czy w trakcie  czytania książki. Kiedy odruchowo chcesz sięgnąć po kolejny kawałek, zwróć uwagę, czy aby na pewno potrzebujesz jeszcze jednej porcji? Możesz też chwilę odczekać, bo często słodycze pochłaniamy bardzo szybko. 

Nie biczuj się

Nie stosuj zasady: wszystko albo nic. Pamiętaj, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Po dłuższej słodyczowej abstynencji bardzo prawdopodobne, że przyjdzie taki moment, kiedy machniesz na to ręką i całkowicie zluzujesz restrykcje, zajadając się słodyczami. Dlatego zwróć uwagę na ich ilość i postaraj się ją zredukować, a nie całkowicie wyeliminować. 

Stopniowo

Stawiaj sobie małe cele. Jeśli chcesz zredukować ilość cukru w kawie lub herbacie, to stopniowo zacznij słodzić je mniej. Najpierw odejmij pół łyżeczki w pierwszym tygodniu, a potem kolejne pół łyżeczki w następnym. Pamiętaj, że zmiana nawyków to proces, który trochę trwa. 🙂 Nie poddawaj się, nawet jeśli jednego dnia zrobiłaś odstępstwo. 

Inne rozwiązania?

Jeśli po obserwacji widzisz, że po słodycze sięgasz z głodu, to zjedz najpierw np. kanapkę, a później słodki dodatek. Jeżeli z nudów, to może inna przekąska również spełni swoje zadanie – mi na przykład pomagają migdały. Może sprawę załatwi jakiś jeden słodki i zbilansowany posiłek w ciągu dnia?

Słodycze to normalne jedzenie!

No i pamiętaj – słodycze to normalne jedzenie, dlatego spokojnie mogą znaleźć się w Twojej diecie. Nie powinny być traktowane jako zakazany owoc lub nagroda. Ważna jest natomiast ich ilość oraz jakość. Ale to tym pojawią się jeszcze wpisy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top