7 pomysłów na trzyskładnikowe pasty do chleba
Dziś łapcie kilka inspiracji ułatwiających przetrwanie śniadań i kolacji. Bo przecież kanapki zawsze są spoko. Nawet na obiad. 🙂
Za co uwielbiam pasty kanapkowe?
- szybkość,
- prostotę,
- ogromną ilość wartości odżywczych,
- dobre tłuszcze, które mogę podać na zimno,
- produkty, które zawsze mam w swojej lodówce/ spiżarni, dlatego nic nie wyrzucam, co pozwala mi zaoszczędzić na jedzeniu,
- możliwość banalnie prostego urozmaicenia,
- za to, że dzieci na ogół je lubią. 🙂
Ile czasu zajmie przygotowanie takiej pasty?
Prawie każda pasta do chleba jest prosta do wykonania i szybko się je przyrządza. Przygotowanie większości z nich zajmie Ci kilka minut, wyjątkiem są te, które wymagają pieczenia warzyw (chociaż bez problemu możesz zrobić je wcześniej).
Jak przygotowywać pasty do chleba?
Pamiętaj, że podane przepisy są totalną podstawą, ale zachęcam Cię to eksperymentowania. Do większości past doskonale będą pasowały czosnek lub cebula. Jako wykończenie świetnie nadadzą się świeże zioła, np. nać pietruszki, koperek, szczypiorek, bazylia, cebulka dymka.
Jeśli chodzi o przyprawy, to tutaj również pełna dowolność: słodka, ostra lub wędzona papryka, curry, tymianek, oregano, bazylia, majeranek, suszone pomidory z czosnkiem, kurkuma, sok z cytryny, musztarda, sos sojowy.
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia (no i preferencje smakowe :)).
Pasta z czerwonej fasoli
Składniki:
- 1 puszka białej fasoli,
- 10 suszonych pomidorów,
- 2 łyżki oliwy z oliwek (lub oleju spod suszonych pomidorów).
Przygotowanie:
Fasolę wraz z oliwą zmiksuj na gładką masę. Suszone pomidory pokrój w drobną kostkę i wymieszaj z pastą.
Słodka pasta z ciecierzycy
Składniki:
- 1 puszka ciecierzycy,
- 10 daktyli,
- 2 łyżeczki kakao.
Przygotowanie:
Daktyle zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Ciecierzycę odcedź z wody (ale jej nie wylewaj, możesz ją wykorzystać do wielu rzeczy) i zmiksuj wraz z odcedzonymi daktylami oraz kakao na gładką pastę.
Pasta z zielonego groszku
Składniki:
- 1 puszka zielonego groszku lub ½ opakowania mrożonego,
- 2 ząbki czosnku,
- ½ kostki sera feta.
Przygotowanie:
Groszek odcedź z zalewy lub rozmroź. Wszystkie składniki zmiksuj na gładką masę.
Twarogowa pasta z buraka
Składniki:
- ½ opakowania sera twarogowego,
- 1 pieczony burak,
- garść słonecznika.
Przygotowanie:
Buraka upiecz w folii (35 minut, 180°C) lub ugotuj na parze. Twaróg i buraka zmiksuj na gładką pastę. Słonecznik upraż na suchej patelni i wymieszaj z pastą.
Jajeczna pasta z pieczoną papryką
Składniki:
- 4 jajka,
- 2 pieczone papryki,
- garść pestek dyni.
Przygotowanie:
Jajka ugotuj na twardo. Paprykę umyj, pokrój na mniejsze kawałki i upiecz w piekarniku (20 minut, 180°C) lub ugotuj na parze. Z papryki zdejmij skórę i rozgnieć ją widelcem. Ugotowane jajka posiekaj lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pestki dyni upraż na suchej patelni. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą.
Pasta z ciecierzycy
Składniki:
- 1 puszka ciecierzycy,
- 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego,
- 1 korniszon.
Przygotowanie:
Ciecierzycę zmiksuj wraz z koncentratem. Korniszona pokrój w małą kostkę i wymieszaj z powstałą pastą.
Pasta z awokado
Składniki:
- 1 awokado,
- ½ opakowania sera twarogowego,
- 1 szalotka.
Przygotowanie:
Warzywa umyj. Szalotkę posiekaj. Awokado i twaróg rozgnieć widelcem, a następnie wymieszaj z szalotką.
Jak poprawić konsystencję pasty do chleba?
Jeśli pasta wyszła zbyt gęsta, to wystarczy, że dodasz do niej nieco tłuszczu roślinnego. Może to być klasyczna oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, ale również bardzo zdrowy olej lniany. Takie pasty są doskonałe, aby dodać tłuszcze, których nie można poddawać obróbce cieplnej. Zawierają one korzystne dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe nienasycone omega 3 i 6, jednak część z nich podczas obróbki ulega niechcianym przemianom. To sprawia, że często z nich rezygnujemy, a przecież są dla naszego zdrowia tak ważne! Dlatego zachęcam Cię do przetestowania takich olejów właśnie podczas przygotowywania pasty. Wystarczy stopniowo dodawać po łyżeczce i wymieszać pastę, a jej konsystencja będzie na pewno lepsza.
Jeśli pasta zawiera już w swoim składzie trochę tłuszczu z produktów (np. awokado, feta, tłusty twaróg, nasiona i orzechy), to można jej konsystencję poprawić wodą. Wystarczy wymieszać pastę z łyżeczką wody (lub ewentualnie dodawać jej stopniowo więcej).
Konsystencja pasty zależna jest również od długości blendowania. Niektóre produkty potrzebują więcej czasu i obecności wody, za to inne miksują się błyskawicznie. Jeśli mimo to pasta nie posiada idealnej konsystencji, być może Twoja maszyna posiada za małą moc.
A jeśli chcesz całkowicie zmienić konsystencję pasty (w ramach urozmaicenia, więcej o tym możesz przeczytać tutaj), to składniki możesz podać w różnych formach: zmiksować na gładką masę lub taką z grudkami, zetrzeć na tarce o grubych oczkach czy pokroić w kostkę.
Która jest Twoją ulubioną? A może masz innego pewniaka, którego uwielbia Twoja rodzina? Daj znać, chętnie przetestuje! 🙂
POBIERZ ZA 0 ZŁ!
Rób przemyślane zakupy oszczędzające czas i pieniądze!
„Niezbędnik Zakupowy” stworzyłam z myślą o Tobie – wyjątkowej, zapracowanej mamie, która każdego dnia dąży do tego, aby jej rodzina była zdrowa, szczęśliwa i dobrze odżywiona.
Pamiętaj o potwierdzeniu zapisu!
Wskakuj do swojej skrzynki email i potwierdź zapis. I uwaga! Możliwe, że mail wylądował w spamie, a bez potwierdzonego zapisu nie dostaniesz ode mnie żadnych wiadomości. 🙁