dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
20 lipca 2022 przez dietetykgolonka

7 pomysłów na trzyskładnikowe pasty do chleba

7 pomysłów na trzyskładnikowe pasty do chleba
20 lipca 2022 przez dietetykgolonka

7 pomysłów na trzyskładnikowe pasty do chleba

Dziś łapcie kilka inspiracji ułatwiających przetrwanie śniadań i kolacji. Bo przecież kanapki zawsze są spoko. Nawet na obiad. 🙂

Za co uwielbiam pasty kanapkowe?

  • szybkość,
  • prostotę,
  • ogromną ilość wartości odżywczych,
  • dobre tłuszcze, które mogę podać na zimno,
  • produkty, które zawsze mam w swojej lodówce/ spiżarni, dlatego nic nie wyrzucam, co pozwala mi zaoszczędzić na jedzeniu,
  • możliwość banalnie prostego urozmaicenia,
  • za to, że dzieci na ogół je lubią. 🙂

Ile czasu zajmie przygotowanie takiej pasty?

Prawie każda pasta do chleba jest prosta do wykonania i szybko się je przyrządza. Przygotowanie większości z nich zajmie Ci kilka minut, wyjątkiem są te, które wymagają pieczenia warzyw (chociaż bez problemu możesz zrobić je wcześniej).

Jak przygotowywać pasty do chleba?

Pamiętaj, że podane przepisy są totalną podstawą, ale zachęcam Cię to eksperymentowania. Do większości past doskonale będą pasowały czosnek lub cebula. Jako wykończenie świetnie nadadzą się świeże zioła, np. nać pietruszki, koperek, szczypiorek, bazylia, cebulka dymka.

Jeśli chodzi o przyprawy, to tutaj również pełna dowolność: słodka, ostra lub wędzona papryka, curry, tymianek, oregano, bazylia, majeranek, suszone pomidory z czosnkiem, kurkuma, sok z cytryny, musztarda, sos sojowy.

Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia (no i preferencje smakowe :)).

Pasta z czerwonej fasoli

Składniki:

  • 1 puszka białej fasoli,
  • 10 suszonych pomidorów,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek (lub oleju spod suszonych pomidorów).

Przygotowanie:

Fasolę wraz z oliwą zmiksuj na gładką masę. Suszone pomidory pokrój w drobną kostkę i wymieszaj z pastą.

Słodka pasta z ciecierzycy

Składniki:

  • 1 puszka ciecierzycy,
  • 10 daktyli,
  • 2 łyżeczki kakao.

Przygotowanie:

Daktyle zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Ciecierzycę odcedź z wody (ale jej nie wylewaj, możesz ją wykorzystać do wielu rzeczy) i zmiksuj wraz z odcedzonymi daktylami oraz kakao na gładką pastę.

Zobacz, co można zrobić z aquafaby, czyli wody spod ciecierzycy.

Pasta z zielonego groszku

Składniki:

  • 1 puszka zielonego groszku lub ½ opakowania mrożonego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • ½ kostki sera feta.

Przygotowanie:

Groszek odcedź z zalewy lub rozmroź. Wszystkie składniki zmiksuj na gładką masę.

Twarogowa pasta z buraka

Składniki:

  • ½ opakowania sera twarogowego,
  • 1 pieczony burak,
  • garść słonecznika.

Przygotowanie:

Buraka upiecz w folii (35 minut, 180°C) lub ugotuj na parze. Twaróg i buraka zmiksuj na gładką pastę. Słonecznik upraż na suchej patelni i wymieszaj z pastą.

Zobacz jak długo trzeba piec warzywa.

Jajeczna pasta z pieczoną papryką

Składniki:

  • 4 jajka,
  • 2 pieczone papryki,
  • garść pestek dyni.

Przygotowanie:

Jajka ugotuj na twardo. Paprykę umyj, pokrój na mniejsze kawałki i upiecz w piekarniku (20 minut, 180°C) lub ugotuj na parze. Z papryki zdejmij skórę i rozgnieć ją widelcem. Ugotowane jajka posiekaj lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pestki dyni upraż na suchej patelni. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą.

Pasta z ciecierzycy

Składniki:

  • 1 puszka ciecierzycy,
  • 1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego,
  • 1 korniszon.

Przygotowanie:

Ciecierzycę zmiksuj wraz z koncentratem. Korniszona pokrój w małą kostkę i wymieszaj z powstałą pastą.

Pasta z awokado

Składniki:

  • 1 awokado,
  • ½ opakowania sera twarogowego,
  • 1 szalotka.

Przygotowanie:

Warzywa umyj. Szalotkę posiekaj. Awokado i twaróg rozgnieć widelcem, a następnie wymieszaj z szalotką.

Pasta śniadaniowa

Jak poprawić konsystencję pasty do chleba?

Jeśli pasta wyszła zbyt gęsta, to wystarczy, że dodasz do niej nieco tłuszczu roślinnego. Może to być klasyczna oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, ale również bardzo zdrowy olej lniany. Takie pasty są doskonałe, aby dodać tłuszcze, których nie można poddawać obróbce cieplnej. Zawierają one korzystne dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe nienasycone omega 3 i 6, jednak część z nich podczas obróbki ulega niechcianym przemianom. To sprawia, że często z nich rezygnujemy, a przecież są dla naszego zdrowia tak ważne! Dlatego zachęcam Cię do przetestowania takich olejów właśnie podczas przygotowywania pasty. Wystarczy stopniowo dodawać po łyżeczce i wymieszać pastę, a jej konsystencja będzie na pewno lepsza.

Jeśli pasta zawiera już w swoim składzie trochę tłuszczu z produktów (np. awokado, feta, tłusty twaróg, nasiona i orzechy), to można jej konsystencję poprawić wodą. Wystarczy wymieszać pastę z łyżeczką wody (lub ewentualnie dodawać jej stopniowo więcej).

Konsystencja pasty zależna jest również od długości blendowania. Niektóre produkty potrzebują więcej czasu i obecności wody, za to inne miksują się błyskawicznie. Jeśli mimo to pasta nie posiada idealnej konsystencji, być może Twoja maszyna posiada za małą moc.

A jeśli chcesz całkowicie zmienić konsystencję pasty (w ramach urozmaicenia, więcej o tym możesz przeczytać tutaj), to składniki możesz podać w różnych formach: zmiksować na gładką masę lub taką z grudkami, zetrzeć na tarce o grubych oczkach czy pokroić w kostkę.

Która jest Twoją ulubioną? A może masz innego pewniaka, którego uwielbia Twoja rodzina? Daj znać, chętnie przetestuje! 🙂

obiady w 20 minut
Poprzedni artykuł15 sposobów jak oszczędzić na jedzeniu 300 zł miesięcznie.Planowanie posiłkówNastępny artykuł 5 pomysłów na rodzinne wspólne posiłkiwspólne posiłki

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Pamiętacie o profilaktyce? ❤️Niestety, ❤️Pamiętacie o profilaktyce?

❤️Niestety, nie mamy idealnego programu badań przesiewowych w Polsce. Co więcej, bardzo często w programach pomijana jest młodsza grupa wiekowa (do 35 roku życia), tak jakby nas problem chorób nie dotyczył. Trudno o skierowania, trudno o informacje co, co ile, kiedy. Jesteśmy bardziej skupieni na leczeniu niż na profilaktyce. A to duży błąd!

❤️Dlatego zapiszcie sobie ten post i pamiętajcie o profilaktyce u siebie i u swoich bliskich. 

✍️I napiszcie – jakie macie doświadczenia ze skierowaniami na badania z NFZ? I przede wszystkim – jakie są Wasze sprawdzone patenty, tipy i porady na…

…pobieranie krwi u dzieci?! ✍️✍️✍️
___
#profilaktyka #badania #usg #lekarz #cytologia #zdrowie ##neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci
❤️Kto ze mną ręka do góry? ❤️Był cza ❤️Kto ze mną ręka do góry? 

❤️Był czas, kiedy moja młodsza córka jadłaby tylko suchą bułę, makaron, banany i musy z tubki. Czyli klasyczną BEŻOWĄ DIETĘ! 

❤️Czy miałam wtedy momenty kryzysu, frustracji i zwątpienia „czy aby na pewno dobrze żywię swoje dzieci”? Pewnie, że tak! 

❤️I w takich momentach pomagała mi ta jedna reguła - PROPONWANIE! Pomimo, że buła była największą miłością dwulatki, to cały czas proponowałam obok różnorodne produkty. Warzywa, ser, owoce, pasty do chleba. Co więcej, buła też nie była zawsze te sama, bo raz była to grahamka, raz zwykły chleb, raz kajzerka z ziarenkami. I to też jest jakieś urozmaicenie! 

❤️A jak jest teraz?

❤️Buła cały czas jest w pierwszej piątce, ale oprócz tego, repertuar poszerzył się też o inne produkty! Zielone ogórki, kiszona kapusta, brokuły, buraki, kalafior, a ostatnio nawet rzodkiewka! 

❤️Także dziewczyny! Nie poddawajcie się! Cały czas proponujcie, pokazujcie i dawajcie swoim dzieciom przykład!

✍🏻A może któraś z Was ma już etap miłości do buły za sobą? Napiszcie jak było u Was! ✍🏻✍🏻✍🏻
___ 
#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na sw ❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na swoich talerzach? 

❤️Dzieci nie są chętne do próbowania nowości z wielu powodów. Może im nie odpowiadać wygląd, zapach potrawy, może im nie pasować konsystencja, kolor, forma podania albo nie ten talerzyk i widelec (kto zna słynne dylematy o nie ten kubek, ręka do góry!). 

❤️Bardzo często nasze dzieci są po prostu zalęknione i na talerzu nie widzą „zielonego szpinaku”, tylko np. „zgniłą breję” (tak, usłyszałam to od mojej córki). Dlatego tak ważne jest PODEJŚCIE do proponowanych nowości. 

To, co na pewno im nie pomoże to: 

„Zjedz chociaż łyżeczkę.”
„Przecież nawet nie spróbowałaś.”
„Skąd wiesz, że to jest niedobre, skoro tego nie jadłeś?”

❤️A jak możemy w naszych dzieciach zmniejszać lęk przed próbowaniem? Przede wszystkim ZABAWĄ! 

❤️A niezłą zabawę można mieć również w trakcie wspólnego gotowania. I wiem, że na samą myśl niektóre z nas aż dostają gęsiej skórki, ale warto! I aby to ułatwić, możecie sięgnąć po „Książeczkę do gotowania” od @pomelodycom !

❤️W książeczce znajdziecie proste przepisy, poruszające dziecięcą wyobraźnie ilustracje, mapę zdrowia i przede wszystkim coś, co wyróżnia książkę na tle innych, czyli dedykowaną APLIKACJĘ z piosenkami do gotowania!

❤️Z kodem ALICJA15 macie -15% na wszystkie produkty @pomelodycom . A jeśli jeszcze nie znacie Pomelody, to ściągnijcie sobie ich aplikację do przetestowania (w sklepie Google Play i App Store). 

✍️I napiszcie, czy Wasze maluchy chętnie próbują nowości? A może to zależy, na czyim talerzu jest ta nowość? Dajcie znać w komentarzu!✍️✍️✍️

WSPÓŁPRACA PŁATNA z @pomelodycom 
___
#żywieniedzieci #szkoła #śniadanie #lunchbox #neofobia #niejadek #żywieniedziecka #szybkieprzepisy #żywienierodziny #macierzyństwo #jestemmama #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #dzieci ##macieżyństwojestpiekne #instamatki #instamatka #wychowanie #śniadaniówka #rokporoku #mamadwojki #dietetyk #planowanieposilkow #zdrowienatalerzu #dietadladziecka #dietetykapediatryczna #dietetykdladzieci #zdrowie #pyszne #prosteprzepisy
ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️ Nie, to nie je ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️

Nie, to nie jest tak, ze w naszym domu jemy tylko ciastka z ciecierzycy i brownie z buraków. Są u nas kupne słodycze, żelki i lizaki z cukrem. Nie dzielimy też słodyczy na „dobre” i „złe”, czy „zdrowe” i „niezdrowe”. Słodycze to słodycze.

A dzisiaj mam dla Was przepis na czekoladowe ciastka z ciecierzycy, które pomimo swojego składu, również wrzucamy do słodyczowego „worka”.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady (może być mleczna)
1 puszka ciecierzycy 
2 hojne łyżki masła orzechowego 
2 łyżki kakao 
3-4 łyżki słodzidła (możecie same dopasować ilość) 
pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Jak zrobić? 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopnii. Czekoladę posiekać. Ciecierzycę odsączyć, przepłukać . Wszystkie składniki razem zmiksować na klejącą masę. Formować kulki, które następnie spłaszczyć na wzór ciastek. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 15 minut. 

✍🏽A jak jest u Was i u Waszych maluchów ze słodyczami? Macie wyrzuty sumienia, kiedy dajecie dzieciom sklepowe słodkości? 
✍🏽✍🏽✍🏽
___
#ciastka #bezjajek #bezmleka #ciecierzyca #zdrowejedzenie #przepisdladzieci #macierzynstwo #wiemcojem #dietabezdiety #neofobia #dietetyk #niejadek #zdrowo #zdroweprzepisy #jestemmama #zdrowe #instamama #dietetyka #jedzenie #matkapolka #rodzicielstwo #zdrowojem #szybkieprzepisy #kakao #masloorzechowe #przepisydlarodziny #dladzieci #zywieniedzieci #dietetykapediatryczna #slodkie
❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu b ❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu bobasowi w kwestii karmienia, a tak trudno jest nam zaufać w tej kwestii kilkulatkowi?

❤️Nasze dzieci rodzą się z umiejętnością rozpoznawania głodu i sytości. Ufamy  bobasom w kwestii karmienia - karmimy na żądanie, nie namawiamy słowami „wypij jeszcze troszkę mleka”. Jednak im nasze dzieci są starsze, tym mam poczucie, że odbieramy im te kompetencje. Wydaje nam się, że wiemy lepiej, ile nasze dzieci potrzebują zjeść łyżek zupy, plasterków ogórka i kawałków ciasta. Nie róbmy tego!

❤️Komunikujmy naszym maluchom, że im ufamy w kwestii jedzenia. Że to one są ekspertami od sygnałów ze swojego ciała. Dajmy dzieciom poczucie sprawczości. 

❤️Zapiszcie sobie zdania i niech one coraz częściej goszczą przy Waszym wspólnym stole!

✍️Chcecie jeszcze coś dodać? Jakie zdania są dla Was szczególnie trudne do wypowiedzenia? A może niektóre z nich słyszałyście w dzieciństwie?✍️✍️✍️
___

#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Macie jakieś noworoczne postanowienia? 

❤️Pamiętam te początki roku, kiedy pełna mobilizacji i zapału wstawałam z łóżka 2 stycznia i pierwsze co, kupowałam karnet na fitness. 

❤️Pamiętam też, jak 2 stycznia ochoczo biegłam na zakupy, aby kupić produkty light, wafle ryżowe zamiast chleba i słodzik zamiast cukru. 

❤️Pamiętam, jak na maxa napędzały mnie lecące w dół kilogramy (uprzedzając pytania - finalnie one praktycznie zawsze wracały).

❤️Pamiętam też momenty, kiedy z ogromną pewnością siebie, odmawiałam ciasta, czekolady i pizzy, bo przecież „jestem na diecie”. 

I dziwnym trafem, te historie zawsze miały ten sam koniec. 

❤️Nagle pojawiała się nieodparta chęć na chipsy z czekoladą (tak, razem), kanapa stawała się o wiele bardziej ciekawszym miejscem, niż sala fitness, a jeden kawałek pizzy przekreślał moje „zdrowe odżywianie”. 

Dlaczego tak się działo?

❤️Bo niestety tak zazwyczaj wyglądają nasze zrywy w kierunku zdrowia. Mierzymy zdrowie przede wszystkim przez pryzmat sylwetki i kilogramów. Zapominamy o tym, jak WIELE czynników wpływa na to, jak wygląda i funkcjonuje nasz organizm. I uwaga - nie jest to tylko ruch i odżywianie. 

❤️Jeśli u Was 2 stycznia pojawiła się myśl „nowy rok, nowa ja”, to nie patrzcie na to tylko przez pryzmat intencjonalnego odchudzania (które niestety, w perspektywie długoterminowej, nie do końca działa). Zwróćcie uwagę na: sen, relaks, odpoczynek, stres, używki, badania profilaktyczne, środowisko w jakim żyjecie. Pozbądźmy się przekonania, że konkretna wartość kilogramów na wadze, jest wyznacznikiem zdrowia, szczęścia i to ona rozwiąże wszystkie nasze problemy. 

✍️Zgadzacie się z tym? Jeśli czujecie, że chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami, doświadczeniem, to śmiało!✍️✍️✍️
____
 #zdrowie #dieta #fit #żywienie #zdrowejedzenie #motywacja #dietetyka #żywieniedzieci #neofobia #trening #fitness #sport #niejadek #szybkieprzepisy #szybkiegotowanie #dietetyka #macierzyństwo #jestemmamama #rodzicielstwo #matkapolka #jestemmama #instamatki #instamama #zdrowo #odchudzanie #rodzina #jestembojestes #mama #gotowanie #zdrowegotowanie
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Zapisuję się