dietetykgolonka.pl
  • Blog
    • Planuję
    • Gotuję
    • Nie marnuję
    • Żywienie dzieci
    • Macierzyństwo
  • Sklep
  • Instagram
  • O mnie
  • Pobierz bezpłatnego e-booka
9 stycznia 2023 przez dietetykgolonka

Jak przetrwać neofobię?

Jak przetrwać neofobię?
9 stycznia 2023 przez dietetykgolonka

Neofobia - czym jest?

To okres w życiu dziecka, kiedy nieufnie podchodzi do jedzenia. W diecie dominuje najczęściej suchy makaron czy bułka z masłem, a wszystkie inne produkty są odtrącane.

Ale jak przetrwać ten trudny czas?

Jak pewnie zdajesz sobie sprawę, nie ma tutaj jednego idealnego rozwiązania, które sprawi, że problem zniknie w sekundę. Przedstawię Ci jednak wskazówki, które, mam nadzieję, ułatwią Ci dotrwanie do końca neofobii Twojego dziecka. Oczywiście przyczyn, przez które dziecko odmawia posiłków, jest wiele, więc jeśli będziesz potrzebowała więcej informacji, to polecam Ci ten artykuł. Podchodzi do tematu od nieco innej strony.

Po pierwsze - spokój

Przypomnij sobie jakie emocje towarzyszą Ci, gdy proponujesz dziecku zdrowy obiad, a pociecha odtrąca go i zajada się suchą bułą. Frustracja, złość, smutek, a co najgorsze poczucie bycia złą mamą. A to nieprawda! Pamiętaj o tym, że okres neofobii jest naturalnym etapem rozwojowym u dzieci i pojawia się u wielu maluchów. Tak samo, jak naturalnie dzieciom rosną zęby, tak naturalnie pojawia się u nich neofobia. Co najważniejsze, to najprawdopodobniej minie szybciej niż Ci się wydaje, a kluczowe jest podejście rodziców. Dlatego pierwszą złotą zasadą jest po prostu spokój.

Po drugie - zabawy sensoryczne

Według badań zabawy sensoryczne zmniejszają nasilenie neofobii (Farrow, Coulthard 2018). Zabawy sensoryczne obejmują pracę nad różnymi zmysłami, w wyniku czego dochodzi do ich rozwoju. Taka edukacja sprzyja również rozwojowi układu nerwowego. 

Zabawy sensoryczne mogą wyglądać w różny sposób, ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Może to być po prostu zabawa z jedzeniem na talerzu, czyli wąchanie, swobodne dotykanie rękami i doświadczanie produktów według potrzeb dziecka. Jeśli będziesz miała na to przestrzeń, możesz także spróbować stworzyć bardziej skomplikowane zabawy. Oto kilka z nich:

  • ulubione kształty i postaci z jedzenia – podając kolację możesz przygotować na kanapce ozdobne słońce z plasterka marchewki i szczypiorku, albo jeża z rzodkiewki. Oczywiście dzieci też mogą wziąć w tym udział, a najlepiej sprawdza się to w przypadku szwedzkiego stołu. Wyłóż wówczas kilka produktów spożywczych i stwórzcie wspólnie zoo, ogród botaniczny, albo stworki.
  • opisywanie smaków i zapachów – zabawa dla nieco starszych dzieci, ale nie tylko! Możesz przygotować pociechom kilka produktów i wspólnie posegregujecie je do różnych kategorii smakowych. Młodsze dzieci możesz zachęcić do wymyślania nazw produktów, nowych smaków. Dzieci mogą opisywać smak nie tylko słownie, ale także przez taniec, śpiewanie czy rysowanie.
  • segregowanie kolorów – możesz przygotować kilka różnokolorowych warzyw oraz owoców i wspólnie je posegregować. Przy okazji to dobra okazja do rozmowy i edukacji.

 

Po trzecie - naśladowanie

Nie można zaprzeczyć temu, że dzieci często naśladują. W tej grupie są koledzy, koleżanki, rodzeństwo, ale także rodzice. Pamiętaj o tym, nakładając jedzenie na swój talerz. Oczywiście jeśli z powodów zdrowotnych nie możesz jeść określonych produktów, to zrozumiałe, że z nich zrezygnujesz. Nie zmienia to faktu, że jeśli na Twoim talerzu nie pojawią się warzywa, owoce, orzechy, strączki, kasze, ryby i inne zdrowe produkty, dzieciom będzie trudniej zaakceptować nowe rzeczy. Wskazane są różne produkty, kolory, tekstury, smaki, tak by posiłek był urozmaicony i atrakcyjny.

Po czwarte - zabawa

Punkt ten pokrywa się częściowo z zabawami sensorycznymi, ale sposobów jest dużo! Wystarczy zabawa w sklep, restaurację, kuchnię, przedszkole, rodzinę, piknik… Można wpleść elementy jedzenia do wielu zabaw, oswajając tym samym nowe produkty. Jednym z moich ulubionych sposobów jest czytanie książek o tematyce jedzenia. Czytanie jest naszym wieczornym rytuałem, więc wplatamy w nie też elementy edukacji. Polecam korzystać z bibliotek, bo z doświadczenia wiem, że wiele książek szybko się nudzi (choć jest u nas kilka bestsellerów, do których często wracamy).

Kilka książek, które mogę polecić:

  • Pampi na talerzu,
  • Przekroje owoce i warzywa,
  • Daj gryza,
  • Szczurek rysio i smak uważności,
  • Kicia kocia i witaminowe przyjęcie,

… oczywiście pozycji jest baaardzo dużo 🙂

Po piąte - wspólne zakupy, gotowanie

Wspólne gotowanie to coś, do czego zawsze będę namawiać. Wiem, że czasem nie ma na to przestrzeni, bo wydłuża się proces przygotowywanie posiłku i bałagan jest większy, jednak to działanie ma sens! Mogą to być bardzo proste przepisy, wystarczy, że dziecko pomaga w przesypywaniu, mieszaniu, nalewaniu produktów. Wspólne gotowanie możecie poprzedzić zakupami, które są również elementem oswojenia dzieci z jedzeniem. To bardzo dobre miejsce do wspólnej edukacji żywieniowej i rozmowie o produktach, szczególnie tych nowych! A jeśli chcesz przeczytać o tym coś więcej, to zapraszam do artykułu.

Po szóste - wspólnota

Nie jesteś w tym sama! Tak jak już mówiłam, jest to jeden z okresów rozwojowych u dzieci i wiele mam przez to przechodzi. Gdy przyjdzie moment zwątpienia w sens działań (a towarzyszy to wszystkim mamom, mi też), warto jest mieć grupę wsparcia. Myślę, że na moim profilu tworzymy taką społeczność, więc zachęcam Cię do dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi. Jednego dnia komentarz może pomóc innym, a innego dnia Tobie. 🙂 

 

Na koniec przypomnę ostatni raz, że to typowy okres w życiu naszych maluchów i zmaga się z tym wiele mam. To, co jest szalenie istotne w tym czasie, to spokój i ciągłe proponowanie różnorodnych produktów ze wszystkich grup spożywczych. Daj znać, jak radzisz sobie z okresem neofobii u swoich dzieci! 

obiady w 20 minut
Poprzedni artykułSłodycze w diecie dziecka - 5 faktówSłodycze w diecie dzieciNastępny artykuł Jak odpicować dania dla niejadków?Grafika z dzieckiem, które je posiłek. Na niej napis "5 pomysłów jak odpicować dania dla niejadków"

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Jak szybko ugotować obiad?3 comments
10 pomysłów na szybkie śniadania w biegu2 comments
Wszystko co musisz wiedzieć o naleśnikach1 comment
3 szybkie przepisy na ciasta ze STRĄCZKAMI!1 comment
Gotowy plan posiłków naszej rodziny1 comment

Polub mnie na FB

Śledź mnie na Insta

dietetyk_golonka

dietetyk_golonka
❤️Pamiętacie o profilaktyce? ❤️Niestety, ❤️Pamiętacie o profilaktyce?

❤️Niestety, nie mamy idealnego programu badań przesiewowych w Polsce. Co więcej, bardzo często w programach pomijana jest młodsza grupa wiekowa (do 35 roku życia), tak jakby nas problem chorób nie dotyczył. Trudno o skierowania, trudno o informacje co, co ile, kiedy. Jesteśmy bardziej skupieni na leczeniu niż na profilaktyce. A to duży błąd!

❤️Dlatego zapiszcie sobie ten post i pamiętajcie o profilaktyce u siebie i u swoich bliskich. 

✍️I napiszcie – jakie macie doświadczenia ze skierowaniami na badania z NFZ? I przede wszystkim – jakie są Wasze sprawdzone patenty, tipy i porady na…

…pobieranie krwi u dzieci?! ✍️✍️✍️
___
#profilaktyka #badania #usg #lekarz #cytologia #zdrowie ##neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci
❤️Kto ze mną ręka do góry? ❤️Był cza ❤️Kto ze mną ręka do góry? 

❤️Był czas, kiedy moja młodsza córka jadłaby tylko suchą bułę, makaron, banany i musy z tubki. Czyli klasyczną BEŻOWĄ DIETĘ! 

❤️Czy miałam wtedy momenty kryzysu, frustracji i zwątpienia „czy aby na pewno dobrze żywię swoje dzieci”? Pewnie, że tak! 

❤️I w takich momentach pomagała mi ta jedna reguła - PROPONWANIE! Pomimo, że buła była największą miłością dwulatki, to cały czas proponowałam obok różnorodne produkty. Warzywa, ser, owoce, pasty do chleba. Co więcej, buła też nie była zawsze te sama, bo raz była to grahamka, raz zwykły chleb, raz kajzerka z ziarenkami. I to też jest jakieś urozmaicenie! 

❤️A jak jest teraz?

❤️Buła cały czas jest w pierwszej piątce, ale oprócz tego, repertuar poszerzył się też o inne produkty! Zielone ogórki, kiszona kapusta, brokuły, buraki, kalafior, a ostatnio nawet rzodkiewka! 

❤️Także dziewczyny! Nie poddawajcie się! Cały czas proponujcie, pokazujcie i dawajcie swoim dzieciom przykład!

✍🏻A może któraś z Was ma już etap miłości do buły za sobą? Napiszcie jak było u Was! ✍🏻✍🏻✍🏻
___ 
#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na sw ❤️Jak Wasze maluchy reagują na nowości na swoich talerzach? 

❤️Dzieci nie są chętne do próbowania nowości z wielu powodów. Może im nie odpowiadać wygląd, zapach potrawy, może im nie pasować konsystencja, kolor, forma podania albo nie ten talerzyk i widelec (kto zna słynne dylematy o nie ten kubek, ręka do góry!). 

❤️Bardzo często nasze dzieci są po prostu zalęknione i na talerzu nie widzą „zielonego szpinaku”, tylko np. „zgniłą breję” (tak, usłyszałam to od mojej córki). Dlatego tak ważne jest PODEJŚCIE do proponowanych nowości. 

To, co na pewno im nie pomoże to: 

„Zjedz chociaż łyżeczkę.”
„Przecież nawet nie spróbowałaś.”
„Skąd wiesz, że to jest niedobre, skoro tego nie jadłeś?”

❤️A jak możemy w naszych dzieciach zmniejszać lęk przed próbowaniem? Przede wszystkim ZABAWĄ! 

❤️A niezłą zabawę można mieć również w trakcie wspólnego gotowania. I wiem, że na samą myśl niektóre z nas aż dostają gęsiej skórki, ale warto! I aby to ułatwić, możecie sięgnąć po „Książeczkę do gotowania” od @pomelodycom !

❤️W książeczce znajdziecie proste przepisy, poruszające dziecięcą wyobraźnie ilustracje, mapę zdrowia i przede wszystkim coś, co wyróżnia książkę na tle innych, czyli dedykowaną APLIKACJĘ z piosenkami do gotowania!

❤️Z kodem ALICJA15 macie -15% na wszystkie produkty @pomelodycom . A jeśli jeszcze nie znacie Pomelody, to ściągnijcie sobie ich aplikację do przetestowania (w sklepie Google Play i App Store). 

✍️I napiszcie, czy Wasze maluchy chętnie próbują nowości? A może to zależy, na czyim talerzu jest ta nowość? Dajcie znać w komentarzu!✍️✍️✍️

WSPÓŁPRACA PŁATNA z @pomelodycom 
___
#żywieniedzieci #szkoła #śniadanie #lunchbox #neofobia #niejadek #żywieniedziecka #szybkieprzepisy #żywienierodziny #macierzyństwo #jestemmama #rodzicielstwobliskosci #rodzicielstwo #dzieci ##macieżyństwojestpiekne #instamatki #instamatka #wychowanie #śniadaniówka #rokporoku #mamadwojki #dietetyk #planowanieposilkow #zdrowienatalerzu #dietadladziecka #dietetykapediatryczna #dietetykdladzieci #zdrowie #pyszne #prosteprzepisy
ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️ Nie, to nie je ZAPISZ TEN PRZEPIS I ZOSTAW ❤️

Nie, to nie jest tak, ze w naszym domu jemy tylko ciastka z ciecierzycy i brownie z buraków. Są u nas kupne słodycze, żelki i lizaki z cukrem. Nie dzielimy też słodyczy na „dobre” i „złe”, czy „zdrowe” i „niezdrowe”. Słodycze to słodycze.

A dzisiaj mam dla Was przepis na czekoladowe ciastka z ciecierzycy, które pomimo swojego składu, również wrzucamy do słodyczowego „worka”.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady (może być mleczna)
1 puszka ciecierzycy 
2 hojne łyżki masła orzechowego 
2 łyżki kakao 
3-4 łyżki słodzidła (możecie same dopasować ilość) 
pół łyżeczki proszku do pieczenia 

Jak zrobić? 
Piekarnik rozgrzać do 180 stopnii. Czekoladę posiekać. Ciecierzycę odsączyć, przepłukać . Wszystkie składniki razem zmiksować na klejącą masę. Formować kulki, które następnie spłaszczyć na wzór ciastek. Układać na blaszce wyłożonej papierem. Piec 15 minut. 

✍🏽A jak jest u Was i u Waszych maluchów ze słodyczami? Macie wyrzuty sumienia, kiedy dajecie dzieciom sklepowe słodkości? 
✍🏽✍🏽✍🏽
___
#ciastka #bezjajek #bezmleka #ciecierzyca #zdrowejedzenie #przepisdladzieci #macierzynstwo #wiemcojem #dietabezdiety #neofobia #dietetyk #niejadek #zdrowo #zdroweprzepisy #jestemmama #zdrowe #instamama #dietetyka #jedzenie #matkapolka #rodzicielstwo #zdrowojem #szybkieprzepisy #kakao #masloorzechowe #przepisydlarodziny #dladzieci #zywieniedzieci #dietetykapediatryczna #slodkie
❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu b ❤️Dlaczego jest tak, że ufamy kilkudniowemu bobasowi w kwestii karmienia, a tak trudno jest nam zaufać w tej kwestii kilkulatkowi?

❤️Nasze dzieci rodzą się z umiejętnością rozpoznawania głodu i sytości. Ufamy  bobasom w kwestii karmienia - karmimy na żądanie, nie namawiamy słowami „wypij jeszcze troszkę mleka”. Jednak im nasze dzieci są starsze, tym mam poczucie, że odbieramy im te kompetencje. Wydaje nam się, że wiemy lepiej, ile nasze dzieci potrzebują zjeść łyżek zupy, plasterków ogórka i kawałków ciasta. Nie róbmy tego!

❤️Komunikujmy naszym maluchom, że im ufamy w kwestii jedzenia. Że to one są ekspertami od sygnałów ze swojego ciała. Dajmy dzieciom poczucie sprawczości. 

❤️Zapiszcie sobie zdania i niech one coraz częściej goszczą przy Waszym wspólnym stole!

✍️Chcecie jeszcze coś dodać? Jakie zdania są dla Was szczególnie trudne do wypowiedzenia? A może niektóre z nich słyszałyście w dzieciństwie?✍️✍️✍️
___

#neofobia #niejadek #jedzeniedladzieci #żywieniedzieci #żywienierodziny #dietetykdladzieci #dietetykdziecięcy #szybkieprzepisy #planowanieposiłków #planposiłków #żywienie #łatweprzepisy #szybkiobiad #szybkiegotowanie #dwulatek #macierzyństwo #jestemmama #mamadwulatka #psychologiadzieci #mamadwójki #psychologdzieciecy #dietetykdladzieci #jestembojestes #jakjedzadzieci #jedzeniedzieci #przepisydladzieci #przepisy #dietetyk #macierzyństwobezściemy #rodzicielstwobliskosci
❤️Macie jakieś noworoczne postanowienia? 

❤️Pamiętam te początki roku, kiedy pełna mobilizacji i zapału wstawałam z łóżka 2 stycznia i pierwsze co, kupowałam karnet na fitness. 

❤️Pamiętam też, jak 2 stycznia ochoczo biegłam na zakupy, aby kupić produkty light, wafle ryżowe zamiast chleba i słodzik zamiast cukru. 

❤️Pamiętam, jak na maxa napędzały mnie lecące w dół kilogramy (uprzedzając pytania - finalnie one praktycznie zawsze wracały).

❤️Pamiętam też momenty, kiedy z ogromną pewnością siebie, odmawiałam ciasta, czekolady i pizzy, bo przecież „jestem na diecie”. 

I dziwnym trafem, te historie zawsze miały ten sam koniec. 

❤️Nagle pojawiała się nieodparta chęć na chipsy z czekoladą (tak, razem), kanapa stawała się o wiele bardziej ciekawszym miejscem, niż sala fitness, a jeden kawałek pizzy przekreślał moje „zdrowe odżywianie”. 

Dlaczego tak się działo?

❤️Bo niestety tak zazwyczaj wyglądają nasze zrywy w kierunku zdrowia. Mierzymy zdrowie przede wszystkim przez pryzmat sylwetki i kilogramów. Zapominamy o tym, jak WIELE czynników wpływa na to, jak wygląda i funkcjonuje nasz organizm. I uwaga - nie jest to tylko ruch i odżywianie. 

❤️Jeśli u Was 2 stycznia pojawiła się myśl „nowy rok, nowa ja”, to nie patrzcie na to tylko przez pryzmat intencjonalnego odchudzania (które niestety, w perspektywie długoterminowej, nie do końca działa). Zwróćcie uwagę na: sen, relaks, odpoczynek, stres, używki, badania profilaktyczne, środowisko w jakim żyjecie. Pozbądźmy się przekonania, że konkretna wartość kilogramów na wadze, jest wyznacznikiem zdrowia, szczęścia i to ona rozwiąże wszystkie nasze problemy. 

✍️Zgadzacie się z tym? Jeśli czujecie, że chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami, doświadczeniem, to śmiało!✍️✍️✍️
____
 #zdrowie #dieta #fit #żywienie #zdrowejedzenie #motywacja #dietetyka #żywieniedzieci #neofobia #trening #fitness #sport #niejadek #szybkieprzepisy #szybkiegotowanie #dietetyka #macierzyństwo #jestemmamama #rodzicielstwo #matkapolka #jestemmama #instamatki #instamama #zdrowo #odchudzanie #rodzina #jestembojestes #mama #gotowanie #zdrowegotowanie
Obserwuj mnie na Insta

Widget Pinterest

dietetykgolonka.pl | Polityka prywatności
| Regulamin sklepu

Koszyk

Zapisuję się