Myśl o gotowaniu z dziećmi może przysporzyć o zawrót głowy. Ciągłe pilnowanie pociechy, żeby nie nabrudziła i nie zrobiła sobie krzywdy, przy jednoczesnym sprawdzaniu kolejnych kroków przepisu, by na koniec potrawa była jadalna, może wydawać się niemożliwe.
Zdaję sobie z tego sprawę, że gotowanie z dzieckiem to jest dodatkowy wysiłek, na który niecodziennie ma się czas, ochotę i zasoby, ale od czasu do czasu warto!
Gotowanie z dziećmi to nie tylko samo przygotowanie posiłków, to także inne czynności wokoło gotowania, o których przeczytasz w tym artykule. Dlatego gdy danego dnia nie masz czasu i siły na wspólny podbój kuchni, to możesz wspólnie z dziećmi nałożyć produkty na talerz lub zaplanować posiłki. Opcji jest wiele!
No ale jeśli zdecydujesz się na wspólne gotowanie, to warto wybrać łatwe i smaczne przepisy, dlatego łap trochę inspiracji!
POBIERZ ZA 0 ZŁ!
Masz dość zakupów „na oślep”?
Pobierz Niezbędnik Zakupowy Zabieganej Mamy. To gotowa lista produktów, które warto mieć pod ręką i propozycje konkretnych posiłków, które przygotujesz z tych składników – bez kombinowania, bez marnowania jedzenia, bez paniki „co dzisiaj ugotować”!

📣Jeszcze jeden krok!
Wskakuj do swojej skrzynki email i potwierdź zapis. I uwaga! Możliwe, że mail wylądował w spamie, a bez potwierdzonego zapisu nie dostaniesz ode mnie żadnych wiadomości.
W razie pytań pisz do mnie śmiało na alicja@dietetykgolonk.pl
Pizza z półproduktów
Składniki:
- tortille/gotowy spód do pizzy,
- tarty ser,
- gotowy sos pomidorowy,
- ulubione dodatki, które możesz przygotować samodzielnie wcześniej lub razem z dziećmi.
Przygotowanie: Na ciasto nałóżcie sos pomidorowy, ulubione dodatki i ser. Tortille podgrzej na patelni pod przykryciem na wolnym ogniu, a spód do pizzy zapiecz wedle instrukcji na opakowaniu.
Placuszki z owocami
Składniki:
- ½ szklanki mąki, np. owsianej,
- 2 jajka,
- ¼ szklanki mleka lub napoju roślinnego,
- ulubione owoce, np. borówki, banany, truskawki,
- 2 łyżki oleju rzepakowego,
- dodatki do ozdoby: jogurt, miód, liofilizowane owoce, itp.
Przygotowanie: Wszystkie składniki z wyjątkiem owoców zmiksujcie na gładką masę. Następnie dodajcie owoce i smażcie na suchej patelni z obu stron.

Koktajle
Składniki:
- jogurt,
- mrożone truskawki,
- nasiona chia,
- świeży szpinak,
- odrobina słodzidła.
Przygotowanie: Wszystkie składniki wrzućcie do blendera i zmiksujcie.
Paluszki rybne
Składniki:
- filet z ryby, np. dorsza,
- jajko,
- bułka tarta,
- ulubione przyprawy,
- dodatki do obiadu, np. warzywne frytki i ziemniaki.
Przygotowanie: Rybę pokrój na mniejsze kawałki i przygotuj dzieciom produkty do panierowania. Wspólnie przyprawcie rybę, a następnie obtaczajcie w jajku oraz bułce tartej i układajcie na blaszce. W międzyczasie pokrój warzywa, polej olejem rzepakowym, posyp przyprawami i wspólnie z dziećmi ułóżcie je na blaszce. Piecz całość w 180°C przez 35-40 minut w zależności od wielkości kawałków.
Czekoladowe kule mocy
Składniki:
- 10 namoczonych daktyli,
- 1 szklanka płatków owsianych,
- 2 łyżki masła orzechowego,
- 2 łyżki kakao,
- wiórki kokosowe do obtoczenia.
Przygotowanie: Daktyle, płatki owsiane, kakao i masło orzechowe zmiksujcie w blenderze – jeśli potrzebujecie, dodajcie trochę wody spod daktyli. Masę obtaczajcie w wiórkach kokosowych.
Roladki z tortilli
Składniki:
- tortille,
- serek śmietankowy,
- łosoś/szynka/ser,
- ulubione warzywa, np. ogórek, rukola, sałata, rzodkiewki.
Przygotowanie: Tortille posmarujcie serkiem i ułóżcie dodatki. Całość zwińcie w rulony i pokrójcie na mniejsze kawałki.
Świetnie sprawdzą się też przepisy na zupy krem , a szczególnie część poświęcona dodatkom. Możecie też przygotować najprostszą drożdżówkę świata. A jeśli do przepisów wykorzystasz warzywa i połączysz to z edukacją i oswajaniem, to jest to jeden ze sposobów dla dzieci, które nie jedzą warzyw.
A Ty? Masz jakieś ulubione przepisy do gotowania z dziećmi?